Google ukazuje, jak rozšířená realita již brzy změní navigaci
Byznys inovace

Google ukazuje, jak rozšířená realita již brzy změní navigaci

10.05.21

Martin Kysilka, 20. BŘEZNA 2019

Google na Světovém mobilním kongresu rozdává již devátým rokem sběratelské odznaky. Pokud nasbíráte všechny, Google vás odmění dárkem. Letos bude nově možné odznaky sbírat i v rozšířené realitě prostřednictvím mobilní aplikace. Na první pohled se jedná o další nekonečnou sběratelskou hru, jejíž obsah navíc ani není opravdový. Ona aplikace ovšem skrývá obrovský potenciál a demonstruje, jak virtuální a rozšířená realita změní naše fungování ve fyzickém prostoru.

Podle ředitele pro vývoj virtuální a rozšířené reality v Googlu, Joshua To, VR odznaky ukazují, co všechno bude v budoucnu možné. Technologie, která za tím stojí, je velmi podobná nedávno odhalenému rozšíření ke Google Maps s názvem AR Walk – navigace s rozšířenou realitou, ve které vám ukazuje cestu virtuální liška. AR Walk je momentálně ve fázi beta testování.

Aplikace se neorientuje podle klasických QR kódů rozmístěných v okolí, jako tomu bývá u většiny AR aplikací. Jde o procedurálně generované značky, které rozumí svému prostředí. Aplikace vás tak dokáže odnavigovat z jednoho bodu k druhému.

Zatímco na MWC jde především o zábavnou hru, na letištích, festivalech nebo v obchodních centrech by taková technologie představovala velmi efektivní nástroj pro navigaci. Joshua dále vyzdvihl možné kulturní aplikace. Ve městě byste se například mohli podívat, jak konkrétní budova vypadala před sto lety, přičemž byste měli reálné porovnání se současnou podobou.

Dopad: Aplikace jako Google odznaky, AR Walk nebo Spatial Web – který chce zmapovat celý svět ve třech dimenzích – nám poskytnou zcela nový pohled na okolní svět, paradoxně prostřednictvím virtuálních vrstvev.

Výkonné mobilní zařízení a všudypřítomný vysokorychlostní internet nám umožňují prostorově reprezentovat digitální data, která lze vtisknout do reálných míst a objektů. Brzy tak dost možná nebudeme koukat do displejů ale skrz displeje.

Související

Vědci stvořili hologram, kterého se můžete reálně dotknout

Vědci z univerzity v Glasgow vytvořili hologramový systém, který k navození pocitu dotyku využívá vzduchové trysky . Tomuto způsobu se říká “aerohaptika” a “právě vzduchové trysky člověku umožňují fyzicky cítit hologramovou projekci na vlastní kůži, tedy na svých prstech, rukou a zápěstí”, říká...


Sundar Pichai zvolňuje své angažmá v Googlu a bude se zabývat kvantovými počítači

Sundar Pichai je vizionář. Někteří o něm mluví jako o nejchytřejším generálním řediteli 21. století. Věří v obnovitelné zdroje energie, bezplatný internet a tlačí na vývoj technologií budoucnosti, takových, které mnozí považují za neuskutečnitelné. Ačkoli se jeho myšlenky mnohým lidem zdají příliš...


3D systém tiskne online současně již s vaším designem

"On-the-fly-Print systém" vyvinutý výzkumníky na Cornell University umožňuje návrhářům vytvářet 3D modely v CADu a zároveň je i současně tisknout. Interaktivní prototyping umožňuje návrhářům pozastavit kdekoli v procesu designu testování nebo měření a učinit potřebné změny, které budou přidány do...