Blockchain a jeho energetická náročnost
Byznys inovace

Blockchain a jeho energetická náročnost

10.05.21

Jan Handl, 04. 08. 20 

Blockchain je příslibem pro mnohá odvětví, od bankovnictví po logistiku. Často je ovšem přehlížena jeho energetická neudržitelnost. Diskuse o této jeho nevýhodě se obvykle soustředí na spotřebu elektřiny používané pro těžbu kryptoměn, ta obnáší ročně téměř tolik energie, co za rok spotřebuje Irsko.

Analytici nabízí několik rad, jak vyřešit energetický problém, který blockchain do jisté míry prohlubuje. Zaprvé radí odklonit se od validační metody spotřeby energie, která kalkuluje s výpočetním výkonem a využitím zdrojů. S rostoucí energií směřované do získávání kryptoměn roste i těžební síla „horníků“. Hodnotit energetickou náročnost těžby je možné podle několika modelů, odborníci se přiklánějí k metodě ověřování transakcí, což je energeticky nejméně náročný způsob provozu blockchainu. Například organizace Energy Web Foundation (EWF) navrhuje metodu konsensu důkazu autority pro potvrzení obsahu blockchainu a chce využít blockchain k podpoře distribuovaných a obnovitelných zdrojů energie.

Výše uvedené možnosti se týkají toho, jak blockchain funguje. Některé snahy o snížení spotřeby energie blockchainu však představují jiný přístup. Jejich cílem je využít blockchain k propagaci energeticky šetrných zařízení, jako jsou například elektroauta. Blockchain pak lidi přiměje, aby si osvojili šetrný přístup k životnímu prostředí. Nedostatek infrastruktury je jednou z hlavních překážek, kvůli kterým lidé váhají s investováním do elektroaut. Existují platformy typu peer-to-peer založené na blockchainu, které pomáhají lidem najít soukromé nabíjecí stanice pro jejich elektromobily. Jde tedy o jakési sdílené nabíjení. Jednotlivci, kteří vlastní dobíječky, si mohou v době, kdy sami svá auta nedobíjejí, přivydělat jejich poskytnutím ostatním. Všechny takové transakce jsou zadány do blockchainu a jsou bezproblémově zpracovávány uvnitř vyhrazené aplikace. K dispozici je také projekt s názvem DRIFE, který přináší sdílenou dopravu do blockchainu. Jde o decentralizovaný systém, který umožňuje lidem hodnotit řidiče a také za jízdu zaplatit.

Někteří staví blockchainy, které spotřebovávají méně energie. Příkladem je Red Belly Blockchain. Jde o rychlé řešení schopné provádět desítky tisíc transakcí za sekundu. Většina blockchainů v současné době zpracovává za stejnou dobu 20 či méně transakcí. Umožňuje škálovatelnost výkonu bez zvyšování úrovně spotřeby energie a také využívá méně energeticky náročnou metodu ověřování transakcí. Blockchain pak může být vnímán nejen jako bezpečný způsob ověřování transakcí, ale i jako způsob energeticky šetrný.

Jak již bylo zmíněno výše, výpočetní nastavení používaná těžaři kryptoměn jsou primárně odpovědná za mimořádně vysoké energetické nároky blockchainu. Naštěstí probíhají iniciativy, jako třeba Cryptosolartech ve Španělsku, založené na myšlence těžit bitcoiny pomocí solární nebo větrné energie. Tato řešení se snaží omezit přidruženou uhlíkovou stopu a prokázat, že existují metody, které umožňují udržitelnou těžbu bitcoinů, dokonce i při validaci energeticky náročnými metodami ověřování. Příslibem je upřednostnění těch těžařů kryptoměn, kteří používají udržitelné metody. Například společnost Northern Data, která patří mezi průkopníky a využívá 100 % obnovitelné energie.

Tento článek je chráněn pomocí blockchainové služby Mytitle.

 

Související

Sundar Pichai zvolňuje své angažmá v Googlu a bude se zabývat kvantovými počítači

Sundar Pichai je vizionář. Někteří o něm mluví jako o nejchytřejším generálním řediteli 21. století. Věří v obnovitelné zdroje energie, bezplatný internet a tlačí na vývoj technologií budoucnosti, takových, které mnozí považují za neuskutečnitelné. Ačkoli se jeho myšlenky mnohým lidem zdají příliš...


Těžba bitcoinu produkuje tuny odpadu

Těžaři kryptoměny bitcoin každoročně vyprodukují 30 700 tun elektroodpadu, odhadují Alex de Vries a Christian Stoll. To je v průměru 272 gramů na transakci. Pro srovnání, iPhone 13 váží 173 gramů. Těžaři vydělávají peníze vytvářením nových bitcoinů, ale použité výpočetní prostředky spotřebovávají...


Firma běží na blockchainu a nepotřebuje manažery

Blockchain, sofistikovanou decentralizovanou databázi s neustále se aktualizujícími a vzájemně ověřovanými záznamy transakcí, jsme se naučili vnímat hlavně jako účetní platformu pro bitcoin a další kryptoměny. S průlomovým využitím technologie blockchainu přichází venture capital fond "The DAO",...