Vědci možná našli způsob, jak léčit cukrovku bez inzulínu
Věda a výzkum
Foto: Shutterstock

Vědci možná našli způsob, jak léčit cukrovku bez inzulínu

Lékaři by mohli získat nový způsob léčby cukrovky 2. typu, kterou trpí stovky milionů lidí na světě. Testování na zvířatech proběhlo úspěšně.

07.05.22

Vědci ve studii, která byla publikovaná koncem března v časopise Nature Biomedical Engineering využili speciální typ ultrazvuku, kterým namířili na játra testovaných zvířat, aby zjistili, zda sníží hladinu cukru v krvi. Léčba fungovala u tří druhů zvířat a nevyžadovala další léčbu pilulkami.

"V současné době bohužel existuje jen velmi málo léků, které snižují hladinu inzulinu," uvedl v prohlášení Raimund Herzog, endokrinolog z Yaleské univerzity, který na studii pracoval. "Představovalo by to vzrušující a zcela nový přínos k současným možnostem léčby pro naše pacienty."

Projekt vedl tým společnosti GE Research a podíleli se na něm výzkumníci z několika univerzit. Jeden z biomedicínských inženýrů společnosti GE uvedl, že na obzoru je testování léčby na lidech.

"V těchto preklinických studiích jsme prokázali, že ultrazvuk lze použít k prevenci nebo zvrácení diabetu," uvedl Christopher Puleo v tiskovém prohlášení společnosti.

Pokud se technologie dostane na trh, uspokojí naléhavou potřebu mnohých pacientů. Ceny inzulínu v poslední době raketově vzrostly a mnoho lidí zemřelo z důvodu, že si nemohli lék dovolit.

Přesto se ve světě najdou zákonodárci, kteří nesouhlasí s omezováním ceny inzulínu. Jeden z nich nedávno sdílel na Twitteru post, ve kterém radí pacientům s diabetem, že by měli raději zhubnout. A to i přesto, že diabetes 2. typu často postihuje i lidi, kteří netrpí nadváhou. Což je jen další smutná ukázka stigmatizace obezity a šíření dezinformací.

Můžeme jen doufat, že se očekávaná alternativní léčba objeví co nejdříve.

 

ZDROJ

Související

Výpočetní algoritmy mohou odhalit původ gregoriánského chorálu

Gregoriánský chorál je forma nedoprovázeného duchovního zpěvu v latině, která vznikla v Evropě ve středověku. Zpěvy bylo možné slyšet v katedrálách či malých kostelích. Sloužily k předávání posvátných textů dalším generacím. A právě proto se přísně dbalo na to, aby se v ničem nelišily, říká Jan...


Revoluce v ochraně proti ohni: čeští vědci vyvinuli nehořlavý grafenový aerogel

Vědcům se vytvořením speciální 3D porézní struktury povedlo zvýšit teplotní odolnost grafenu o neuvěřitelných 1000 °C. Atomárně tenké vrstvy uhlíku, tedy grafen, vykazují běžně teplotní stabilitu v plamenu do 550 °C, což je pro srovnání přibližně teplota zapálení většiny dnes užívaných plastů,...


Na VŠB-TUO studují jako první na světě výbuchy za nízkých teplot

K dispozici mají unikátní výbuchovou komoru neboli výbuchový autokláv, v níž jako jediní mohou studovat parametry explozí i za nízkých teplot. Zařízení za zhruba 5,3 milionu korun výrazně posune poznání vědců v této oblasti, v rámci akreditované laboratoře však poskytuje cenné informace také...