I jeden alkoholický nápoj denně vám může zmenšit mozek
Věda a výzkum
Foto: Shutterstock

I jeden alkoholický nápoj denně vám může zmenšit mozek

Nová studie naznačuje, že pití alkoholu pravděpodobně způsobuje změny ve struktuře našeho mozku – a to i v umírněném množství. Tým vědců z Pensylvánské univerzity a Wisconsinské univerzity v Madisonu zjistil, že i jediný drink denně je spojen se zmenšením velikosti mozku.

01.07.22

Ačkoli tým zatím nenašel definitivní příčinnou souvislost mezi těmito dvěma jevy, zdá se, že je to nesmírně pravděpodobné, což je zjištění, které je v rozporu s běžným názorem, že pití alkoholu je škodlivé pouze ve velkém množství.

V nové studii publikované v časopise Nature Communications tým zkoumal magnetickou rezonanci mozku z více než 36 000 záznamů v databázi UK Biobank, která obsahuje zdravotní a genetické informace od přibližně 500 000 Britů středního a staršího věku.

V článku vědci došli k závěru, že "negativní souvislosti mezi příjmem alkoholu a makrostrukturou a mikrostrukturou mozku jsou patrné již u jedinců, kteří konzumují v průměru pouze jednu až dvě jednotky alkoholu denně, a s rostoucím příjmem alkoholu sílí". A to by mohl být problém.

"Tato zjištění jsou v rozporu s vědeckými a vládními doporučeními ohledně bezpečných limitů pití alkoholu," uvedl ve svém prohlášení Henry Kranzler, ředitel Centra pro studium závislostí na Pensylvánské univerzitě a odpovídající autor studie.

"Například Národní institut pro výzkum zneužívání alkoholu a alkoholismus doporučuje, aby ženy v průměru nekonzumovaly více než jeden nápoj denně," dodal, "doporučené limity pro muže jsou dvojnásobné, což je množství, které přesahuje úroveň konzumace spojenou ve studii se sníženým objemem mozku."

Zatímco vědci zjistili, že přechod z nuly na jednu skleničku nebyl spojen s významným zmenšením šedé a bílé hmoty – což je běžný ukazatel obvykle spojovaný se stárnutím -, přechod z jedné na dvě nebo ze dvou na tři skleničky denně měl významný dopad.

"Není to lineární," uvedl Daviet, spoluautor a výzkumník z University of Wisconsin-Madison, ve svém prohlášení. "Čím více pijete, tím je to horší."

Tato zjištění jsou sice významná, ale zatím se nepodařilo jednoznačně prokázat příčinnou souvislost mezi pitím alkoholu a velikostí mozku. Alternativa – že lidé s malým mozkem častěji pijí – se však zdá být přitažená za vlasy.

Bez ohledu na to studie zdůrazňuje značné zdravotní dopady, které může mít pití alkoholu na mozek, zejména s ohledem na množství předchozích výzkumů na toto téma.

Kromě toho nemusí jít nutně o to, abyste alkohol ze svého života zcela vyřadili. Jde spíše o to, že "odepření si toho posledního nočního drinku může mít velký vliv na stárnutí mozku," uvedl Daviet ve svém prohlášení.

 

ZDROJ

Související

Díky nové technologii bude mít umělá inteligence oči. Výkonnější než ty lidské

Technologie, která je popsána v nedávné studii publikované v časopise ACS Nano, je vlastně ještě výkonnější než lidské oko, alespoň pokud jde o rozsah vlnových délek, které dokáže vnímat; od ultrafialového přes viditelné světlo až po infračervené spektrum. K její jedinečnosti dále přispívá...


Robopes s rukou na svou první misi vyrazil do podzemního labyrintu

Ve spolupráci se společností Kolektory Praha strávil v podzemí ve třech různých kolektorech celkem šest dní vybavený navigačním systémem FEL ČVUT. Pořizoval přitom digitální 3D mapu kolektorů, kterou může využít zřizovatel, společnost Kolektory Praha, a. s., ke zpřístupnění běžně nedostupných...


Pěstování rostlin ve tmě není fikcí

Vědci si tedy položili otázku, nad kterou pravděpodobně nikdo z nás ani neuvažoval, protože se zdá být velmi nepravděpodobná: co kdyby plodiny mohly růst bez slunečního světla - ne ve stylu vertikální farmy, kde LED světlo nahrazuje slunce, ale v úplné tmě? Článek zveřejněný v červnu 2022 v...