Ostrov Flores, Indonesia
Věda a výzkum
Ostrov Flores, Indonesia Foto: Shutterstock

Hobiti možná opravdu žijí. Vědec nalezl stopy na ostrově Flores

Je to už téměř 20 let, co byly na indonéském ostrově Flores nalezeny kosti humanoidního druhu podobného hobitům – a podle jednoho z vědců může jít o víc než jen o prastaré kosti.

25.05.22

V eseji pro časopis The Scientist popisuje etnobiolog Gregory Forth, proč se domnívá, že Homo floresiensis, jak údajné hobity nazval slavný zesnulý antropolog Mike Morwood, když v roce 2004 našel na Floresu kosti z doby pleistocénu, mohou opravdu žít v pralesích ostrova.

Když Morwood o svém objevu Homo floresiensis poprvé informoval, otřáslo to vědeckým světem. Podle Forthových slov se to "rovnalo objevu mimozemšťana z vesmíru". Tento humanoidní druh, v popkultuře přezdívaný "půlčík", byl považován za vyhynulý, ale jak Forth podrobně popisuje ve své připravované knize "Mezi opicí a člověkem", místní kmen zvaný Lio popsal setkání se zmenšeným tvorem, o němž se domnívá, že může být totožný s Homo floresiensis.

"Mým cílem při psaní knihy bylo najít nejlepší vysvětlení, které nejracionálněji a empiricky nejlépe dokládá svědectví kmene Lio o těchto tvorech," napsal Forth. "Ta zahrnují zprávy o pozorování od více než 30 očitých svědků, z nichž se všemi jsem osobně mluvil. A dospěl jsem k závěru, že to, co mi řekli, lze nejlépe vysvětlit tak, že na Floresu až do současnosti nebo do velmi nedávné doby přežil tvor, který není člověkem. "

Entobiolog popisuje, že v mytologii Lio se lidé mohou proměňovat v jiné druhy v rámci "stěhování do nových prostředí a osvojování si nových způsobů života", což je podle popisu jeho výzkumu v terénu mýtus, který by mohl naznačovat spojení mezi lidmi a jejich předky Homo floresiensis.

Ačkoli fyziologické podrobnosti o tomto údajně nekontaktovaném humanoidním druhu nechává Forth ve své knize stranou, poznamenává, že lidé z kmene Lio považují "vzhled opičího člověka za něco ne zcela lidského", což je podle jeho odhadu pro tuto domorodou skupinu "problematické a znepokojující".

Naráží také na obžalobu antropologie jako celku, kterou mnozí kritici právem označují za imperialistickou a rasisticky poškozující historii.

"Paleontologové a další vědci zabývající se životem by udělali dobře, kdyby tyto domorodé znalosti začlenili do pokračujícího výzkumu evoluce hominidů v Indonésii i jinde," napsal Forth v časopise The Scientist. Věda možná ještě nemá nezvratné důkazy, ale úvahy jsou na místě.

 

ZDROJ

Související

Díky nové technologii bude mít umělá inteligence oči. Výkonnější než ty lidské

Technologie, která je popsána v nedávné studii publikované v časopise ACS Nano, je vlastně ještě výkonnější než lidské oko, alespoň pokud jde o rozsah vlnových délek, které dokáže vnímat; od ultrafialového přes viditelné světlo až po infračervené spektrum. K její jedinečnosti dále přispívá...


Robopes s rukou na svou první misi vyrazil do podzemního labyrintu

Ve spolupráci se společností Kolektory Praha strávil v podzemí ve třech různých kolektorech celkem šest dní vybavený navigačním systémem FEL ČVUT. Pořizoval přitom digitální 3D mapu kolektorů, kterou může využít zřizovatel, společnost Kolektory Praha, a. s., ke zpřístupnění běžně nedostupných...


Pěstování rostlin ve tmě není fikcí

Vědci si tedy položili otázku, nad kterou pravděpodobně nikdo z nás ani neuvažoval, protože se zdá být velmi nepravděpodobná: co kdyby plodiny mohly růst bez slunečního světla - ne ve stylu vertikální farmy, kde LED světlo nahrazuje slunce, ale v úplné tmě? Článek zveřejněný v červnu 2022 v...