Jeho metoda, kterou komercializuje společnost Quaise Energy, by mohla fungovat téměř ve všech uhelných a plynových elektrárnách na naší planetě. Konkrétně chce tato společnost tvořit nejhlubší díry na světě k zachycení dostatečného množství geotermální energie. Jejich cílem je pokrytí energetických potřeb lidstva na miliony let dopředu.
Využití miliony let starého zdroje energie pod povrchem
Tyto vznešené ambice jsou neoddělitelně spjaty s energií, která se nachází pod našima nohama. Geotermální energie je v podstatě teplo uvnitř Země. A protože se v zemské kůře naší planety vytváří nepřetržitě, jedná se o obnovitelný zdroj energie. Její získávání však není snadné. Geotermální zařízení existují pouze v oblastech, kde to okolnosti umožňují, a to v relativně malé hloubce – kolem 122 metrů - pod zemským povrchem.
V tiskové zprávě MIT se uvádí, že konvenční vrty je možné provádět pouze do určité hloubky, protože pak už je zemská kúra pro mechanické vrtáky příliš teplá a tvrdá. Proto je třeba najít nové řešení. Tím by nakonec mohlo být zařízení vyzařující mikrovlny zvané gyrotron. To se již desítky let využívá například pro ohřev materiálu při pokusech s jadernou fúzí. Ačkoli společnost zatím nevyřešila všechny související technické překážky, stanovila si ambiciózní cíl využít energii z pilotního vrtu do roku 2026.
Využití gyrotronových paprsků k odpařování hornin
Woskov dostal nápad použít gyrotronové paprsky k odpařování hornin poté, co je mnoho let používal při experimentech s jadernou fúzí. Provedl tedy testy, při nichž odstřeloval malé skalní útvary vlnami z malého gyrotronu ve Středisku pro plazmovou vědu a fúzi MIT.
Zde se do hry zapojil Quaise. Společnost Quaise, kterou založili Carlos Araque a Matt Houde, získala od ministerstva energetiky finanční prostředky na rozšíření Woskových testů pomocí většího gyrotronu. Nyní chce tým Quaise s větším strojem vypařit desetkrát hlubší vrt, než byly Woskovy laboratorní pokusy. Poté budou odpařovat otvor desetkrát hlubší než ten předchozí, což nazývají otvor 100:1. Nakonec společnost doufá, že koncem roku 2023 začne odpařovat horninu při terénních testech a do roku 2026 bude získávat energii z pilotních geotermálních vrtů s teplotou horniny až 500 stupňů Celsia. Následně chce Quaise začít využívat tuto technologii v uhelných a plynových elektrárnách.
„Potřebujeme vyřešit bezprostřední technické problémy s přenosem čistého paprsku a s jeho bezproblémovým provozem i za vysokých teplot," uvádí v tiskové zprávě Woskov, který působí jako poradce společnosti Quaise. "Půjde to rychle, protože základní technologie, gyrotrony, jsou komerčně dostupné. Můžete si je u nějaké společnosti objednat a nechat dodat hned teď - uznávám, že tyto zdroje paprsků nebyly nikdy používány 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, ale jsou konstruovány tak, aby dlouhodobý provoz vydržely. Myslím, že pokud tyto technické problémy vyřešíme, za pět nebo šest let budeme mít naše zařízení v provozu. Jsem velký optimista."
Až společnost Quaise zajistí kompatibilitu svého vrtného zařízení pro milimetrové vlny se stávající celosvětovou flotilou vrtných souprav, bude moci využít globální pracovní sílu ropného a plynárenského průmyslu.
„V posledním desetiletí došlo v oblasti obnovitelných zdrojů energie k obrovskému pokroku, ale ukazuje se, že nepokračujeme dost rychle na to, abychom dosáhli milníků, které potřebujeme pro omezení nejhorších dopadů změny klimatu," říká Houde. "[Hlubinná geotermie] je energetický zdroj, který lze rozšířit kamkoli. Může také využít velké množství pracovních sil z energetického průmyslu, které mohou snadno upotřebit své dovednosti v tomto novém oboru bezuhlíkové energie."