Vědci vyvinuli nový nanomateriál, který se nenamočí ani pod vodou
Technologie
Foto: Shutterstock

Vědci vyvinuli nový nanomateriál, který se nenamočí ani pod vodou

Díky objevení technologie vodotěsných materiálů se elektronice a řadě dalších předmětů značně rozšířilo pole působnosti. Vědci však dále neúnavně pracovali na tom, aby voděodolné materiály ještě vylepšili a udělali je nejen vodotěsnými, ale vodou zcela nedotknutelnými.

22.09.21

Nedávno přišli s návrhem nového nanomateriálu, na který si voda jen tak nepřijde. Zůstane totiž suchý, i pokud jej do ní zcela ponoříte. 

Na začátku roku 2016 byl světu představen nanopovlakový materiál odpuzující vodu, který dokázal učinit jakýkoli povrch vůči vodě zcela odolným. Tato technologie byla speciálně navržena pro elektroniku a její kryty, které dokázala ochránit před vlhkem. V roce 2018 pak byla navržena další technologie fungující na podobném principu, která byla určena speciálně pro textilní materiály. 

Nejnovější výzkum probíhal na univerzitě na Floridě (UCF), kde vyvinuli materiál, který zůstane voděodolný, i když jej do vody zcela ponoříte. Studie byla publikována v magazínu Advanced Materials a výzkumný tým vedl Debashis Chanda, profesor Centra nanotechnologií UCF, který prozradil, že se při vytváření nového nanomateriálu inspiroval přírodou a evolucí některých druhů rostlin a živočichů. 

Kouzlo krystalové mřížky 

Profesor Chanda rovněž uvedl, že v rámci výzkumu vycházeli ze struktury lotosového listu a syntetizovali nanostrukturní materiály založené na molekulárních krystalech fullerenů. Fullereny (C60 a C70) vznikají tak, že se spojí molekuly uhlíku a vytvoří spolu uzavřenou strukturu podobnou kleci. Tyto výsledné struktury se pak mohou skládat jedna na druhou a vytvářet táhlé krystaly, které se nazývají fullerity. 

“Materiály, na které jsme gel použily, zůstaly zcela suché dokonce i poté, co jsme je nechali po dobu několika hodin ponořené v hloubce okolo šedesáti centimetrů,” řekl Chanda. Pouhá jedna kapka gelu vyrobeného z tohoto materiálu stačí k tomu, aby se povrch stal doslova vodu-odpudivým. Zároveň se tím však nijak nezmění ani nenaruší vlastnosti materiálu, na který jej aplikujete. 

Vodu-odpudivá moucha 

To však nebyl jediný objev, který vědci v souvislosti s tímto materiálem učinili. Zjistili, že tato technologie dokáže zachycovat a ukládat plyny pod vodou na povrchu materiálu v podobě plastronů, něčeho jako vzdušných krunýřů - podobně jako to umí druh mouchy žijící u kalifornského jezera Mono Lake

Ta se dovede potápět a hned po vyplutí na hladinu může díky suchým křídlům letět. Co všechno se díky této technologii povede lidem, zatím zůstává otázkou. Pole možností je však nekonečné. 

 

ZDROJ

 

Související

Česká HE3DA zahájí výrobu převratné nanobaterie

Vícekrát jsme už v 6D Hub psali o velkých inovačních závodech v oblasti skladování elektřiny. Investují do nich neuvěřitelné částky nejen velká jména, jako Tesla, ale i renomované vědecké instituce, třeba MIT a samozřejmě dlouhá řada startupů. Na zásadní pokrok čeká nejen oblast elektroautomobilů,...


Materiál promění díky slunečímu svitu vodu v pitnou

Výzkumníci z University of Edinburgh vytvořili fotokatalický materiál, jenž dokáže absorbovat sluneční svit a vygenerovat z něho vysokoenergetické elektony, které pak ve vodě aktivují kyslík a učíní tak vodu pitnou. Tento zázračný materiál dokonce zničí i veškeré bakterie. Protože je plně poháněn...


Voda jako palivo zítřka

Martin Kysilka, 2. DUBNA 2017 V čem je problém: Světová populace bude dlouhodobě a rychle růst a s ní ještě dynamičtěji spotřeba energie. S jejím hlavním zdrojem –fosilními palivy– jsou spojeny rostoucí geopolitické, bezpečnostní, ekologické a ekonomické problémy. Pozornost světa se proto obrátila...