Superpočítač Karolina: 8. na světě a 3. v Evropě v energetické účinnosti
Technologie
Foto: www.vsb.cz

Superpočítač Karolina: 8. na světě a 3. v Evropě v energetické účinnosti

17. listopadu proběhlo v americkém St. Louis již 58. vyhlášení žebříčku nejvýkonnějších superpočítačů světa TOP500. A Karolina dopadla na výbornou!

19.11.21

Žebříček TOP500 je vyhlašován dvakrát ročně v rámci mezinárodních superpočítačových konferencí. Jeho součástí je i vyhlášení žebříčku Green500, který hodnotí superpočítače z hlediska jejich energetické účinnosti.

Nejvýkonnější český superpočítač Karolina, umístěný v Národním superpočítačovém centru IT4Innovations, obsadil 8. místo celosvětově a mezi evropskými superpočítači obsadil 3. příčku v oblasti energeticky nejúčinnějších superpočítačů světa.

„Umístění Karoliny mě nesmírně těší. Od června jsme provedli řadu cílených kroků ke zefektivnění energetické účinnosti Karoliny, což se odrazilo na umístění v Green500. Spotřebu elektrické energie dnes bedlivě sledujeme u všeho – ať jde o domácí spotřebiče či stroje a zařízení ve výrobních podnicích. Nejinak je tomu i u superpočítačů, jejichž energetická spotřeba dosahuje vzhledem k jejich výkonu velmi vysokých čísel a je proto naší prioritou energetickou účinnost neustále zlepšovat,“ sdělil Vít Vondrák, ředitel národního superpočítačového centra IT4Innovations.

„Příští generace superpočítačů bude muset využívat energeticky účinná řešení a přispívat k plnění environmentálních cílů a zároveň poskytovat superpočítačové schopnosti světové úrovně," řekl Anders Jensen, výkonný ředitel celoevropského společného podniku EuroHPC, který se na pořízení Karoliny podílí, a dodává: „Karolina a všechny EuroHPC superpočítače budou navíc v příštích letech přístupné evropským výzkumným pracovníkům, malým a středním podnikům a organizacím, které se zabývají řešením klíčových otázek životního prostředí a klimatu. Zelené a udržitelné technologie jsou pro nás prioritou v rámci cíle Evropské zelené dohody, aby Evropa byla do roku 2050 klimaticky neutrální.“

Petascalový systém Karolina byl pořízen v rámci celoevropského společného podniku EuroHPC a instalován v roce 2021. Tento systém se řadí mezi nejvýkonnější HPC systémy v Evropě a je navržen tak, aby uceleně pokryl uživatelské požadavky při řešení komplexních vědeckých i průmyslových problémů zahrnujících jak klasické numerické simulace, tak rozsáhlé datové analýzy nebo i využití umělé inteligence. Superpočítač dosahuje teoretického výpočetního výkonu 15,7 PFlop/s, což znamená, že zvládne 15,7 biliard operací v plovoucí řádové čárce za sekundu.

Mimochodem, o hledání jména pro tenhle superstroj jsme psali před rokem zde.

 

ZDROJ

Související

Na VŠB-TUO studují jako první na světě výbuchy za nízkých teplot

K dispozici mají unikátní výbuchovou komoru neboli výbuchový autokláv, v níž jako jediní mohou studovat parametry explozí i za nízkých teplot. Zařízení za zhruba 5,3 milionu korun výrazně posune poznání vědců v této oblasti, v rámci akreditované laboratoře však poskytuje cenné informace také...


V Evropě vznikne síť kvantových počítačů. Bude i v Česku

Kvantové počítače budou integrovány do stávajících superpočítačů a vytvoří rozsáhlou síť napříč Evropou. Celkové náklady jsou odhadovány na více než sto milionů eur, z čehož polovina bude pocházet z Evropské unie a polovina ze sedmnácti zemí, které participují na EuroHPC. Přístup k těmto šesti...


Průlom v boji s energetickou krizí? Čeští vědci vyrábí chemikálie a průmyslové produkty ze slunce a minerálů

Základem technologie, jež díky významnému snížení energetických nákladů znamená i pádnou odpověď na současnou energetickou krizi, je nanomateriál vyvinutý vědci z Českého institutu výzkumu a pokročilých technologií – CATRIN Univerzity Palackého v Olomouci a Centra energetických a environmentálních...