Vědci ze Školy fotovoltaiky a obnovitelných zdrojů energie Univerzity Nového Jižního Walesu nyní úspěšně otestovali zařízení, které dokáže infračervené teplo přeměnit na elektrickou energii. Tým, jehož členy byli i pracovníci Centra excelence ARC pro excitonovou vědu, použil nástroj pro výrobu energie zvaný "termo-radiační dioda", který je srovnatelný s technologií používanou v brýlích pro noční vidění. Studie byla publikována 9. května 2022 v časopise ACS Photonics.
Nicholas Ekins-Daukes, vedoucí výzkumného týmu Exciton Science, uvedl: „Na přelomu 18. a 19. století bylo zjištěno, že účinnost parních strojů závisí na rozdílu teplot v celém motoru, a zrodil se obor termodynamiky. Stejné principy platí i pro solární energii - Slunce představuje horký zdroj a relativně chladný solární panel na povrchu Země zase chladný absorbér. To umožňuje vyrábět elektřinu. Když se však zamyslíme nad infračerveným vyzařováním ze Země do vesmíru, je to nyní Země, která je relativně teplým tělesem, přičemž obrovská prázdnota vesmíru je naopak extrémně chladná.“
Podle Daukese lze podle stejných principů termodynamiky vyrábět elektřinu i z tohoto rozdílu teplot: emisí infračerveného světla do vesmíru. Sestrojením takového zařízení se jako první teoreticky zabýval norský výzkumník Rune Strandberg. Nyní také vědci ze Stanfordovy univerzity zkoumají alternativní přístupy k zachycování tepelné energie v noci.
Množství energie vyrobené tímto novým testem je zatím sice malé (zhruba odpovídá 0,001 % solárního článku), ale i přesto jde o velmi výrazný objev. „Zatím nemáme k dispozici zázračný materiál, díky němuž by se termoradiační dioda mohla stát každodenní realitou. Provedli jsme však důkaz tohoto principu a jsme zvědaví, jak moc se nám podaří tento výsledek v příštích letech rozvinout."
Tým nyní s nadšením přechází do další fáze výzkumu ohledně vytváření a zdokonalování vlastních zařízení využívajících sílu noci a vítá potenciální průmyslové partnery.