Japonci vynalezli televizní obrazovku, která přenáší chuť
Technologie
Photo credit: Kim Kyung-Hoon

Japonci vynalezli televizní obrazovku, která přenáší chuť

Japonský profesor vyvinul prototyp olizovatelné televizní obrazovky, která dokáže napodobit chutě jídla. Jde o další krok k vytvoření multismyslového zážitku ze sledování pořadů o vaření.

31.12.21

Zařízení nazvané Taste the TV (TTTV) využívá karusel 10 nádržek s příchutěmi, které v různých kombinacích vytvářejí chuť konkrétního jídla. Vzorek chuti se poté přenese na hygienickou fólii ploché televizní obrazovky a divák může otestovat jídlo, které si obvykle na obrazovce může jenom prohlížet. 

Profesor Homei Miyashita z univerzity MEIJI, autor vynálezu, upozorňuje, že této nová technologie může zrovna teď, v době koronaviru, zlepšit možnosti vnímání okolního světa z pohodlí domova. 

„Cílem je umožnit lidem zažít něco jako jídlo v restauraci na druhém konci světa, i když zůstanou doma,“ uvedl profesor Miyashita. Ten spolupracuje s týmem asi 30 studentů, kteří vyrobili řadu zařízení souvisejících s příchutěmi, včetně vidličky, díky níž je chuť jídla bohatší. Doplnil, že prototyp TTTV postavil sám během minulého roku a že výroba komerční verze by stála asi 100 000 jenů, tedy 875 dolarů. 

Mezi potenciální využití „olizovatelné obrazovky“ patří například dálkové studium pro sommeliéry a kuchaře nebo degustační hry a kvízy. Miyashita také jednal s různými firmami o využití jeho sprejové technologie pro zařízení, které dokáže nanést chuť pizzy nebo čokolády na plátek toastového chleba. 

Miyashita doufá, že vytvoří platformu, kde si uživatelé budou moci stahovat chutě z celého světa a užívat si je z pohodlí domova, podobně jako je tomu nyní u hudby. 

Při demonstraci TTTV novinářům jedna z Miyashitových studentek řekla, že chce ochutnat mléčnou čokoládu. Po několika pokusech automatický hlas zopakoval příkaz a trysky nastříkly vzorek příchutě na plastovou fólii. Studentka zhodnotila, že jde skutečně o něco jako mléčnou čokoládu, že je to náležitě sladké.

 

ZDROJ

 

Související

Superrychlý počítač se stal japonskou strategickou prioritou

Japonsko zjevně považuje svůj návrat na světovou špici v oblasti supercomputerů za strategickou prioritu, které výrazně překračuje i hlediska konkurenceschopnosti, a je jasným krokem v ekonomické, technologické a bezpečnostní soutěži s hlavním rivalem v oblasti, Čínou. Ta v poslední době získala...


Japonci úspěšně otestovali první pilotované létající auto

Milada Kadeřábková, 15. 11. 20 Snad každý z nás někdy viděl starý sci-fi film z pomyslné budoucnosti, kde se lidé vozili po městech v létajících autech. Nyní však žijeme v době, kdy se tyto, na první pohled neuvěřitelné scény, mohou stát opravdovou realitou. V Japonsku provedl už v létě tohoto...


Nová generace chladičů z VUT Brno

Gabriela Kolářová, 21. 01. 21 Chladičů do automobilů se jen v Evropě vyrobí desítky milionů kusů ročně. Obvykle bývají z kovu, odborníci z Fakulty strojního inženýrství VUT ale už několik let pracují na vývoji zcela nového typu chladiče z dutých polymerních vláken. Prototyp první generace už...