Skupina Multirobotických systémů (MRS), působící na katedře kybernetiky Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze, využívá světově unikátní technologii velmi přesného řízení helikoptér, která se ukazuje jako výrazně nejspolehlivější a nejúspěšnější ze všech konkurenčních řešení. Schopnost létat velmi přesně, a tedy bezpečně, je klíčová pro nasazení v celé řadě situací, zejména v uzavřených prostorách a interiérech budov. Tým ve vývoji těchto technologií za několik let intenzivního výzkumu ve spolupráci s předními laboratořemi světa významně pokročil. Současné drony se dokáží pohybovat autonomně po předem určené bezpečné trase a přitom reagovat na neočekávané překážky.
Drony, které „letí“ na EXPO do Dubaje, reprezentují šest různých robotických projektů.
EAGLE.ONE
Je určen k chytání jiných, hostilních dronů. EAGLE.ONE dokáže vystřelit na vzdálenost několika metrů síť, kterou narušitele vzdušného prostoru odchytí a bez poničení ho dopraví na určené místo. Dron s plně autonomním řízením nabízí široké možnosti využití při ochraně letišť, ochraně kritické infrastruktury a průmyslových areálů nebo ochraně soukromí.
Foto: www.cvut.cz
DRONUMENT
V rámci světově ojedinělého projektu Dronument drony zaznamenávají vzácné historické hodnoty a pomáhají památkářům při jejich restaurování. Formace dvou bezpilotních helikoptér, z nichž jedna nese kameru a druhá zdroj světla, se dostane i do těžko dostupných a nedostatečně osvětlených míst, jako jsou kopule, balkony, sochy, vitráže a další objekty, k jejichž prozkoumání by bylo jinak potřeba stavět lešení.
Foto: www.cvut.cz
DARPA Subterranean Challenge
Platforma MRSX500 se v rámci týmu CTU-CRAS-NORLAB společně s dalšími sedmi nejlepšími robotickými týmy světa zúčastnila finálového kola soutěže, kterou organizuje americká vládní agentura DARPA. Drony při ní ve spolupráci s pozemními roboty prozkoumávají podzemní komplexy a vyhledávají určené předměty nebo osoby. Právě jejich včasná detekce rozhoduje o úspěchu jak v soutěži, tak následně v záchranářské praxi v uzavřených podzemních prostorách, jako jsou jeskyně či garáže.
Foto: www.cvut.cz
DOFEC (Discharging Of Fire Extinguishing Capsules)
Autonomní dron speciálně vyvinutý pro účely hašení požárů ve výškových a vícepodlažních budovách. Dron detekuje a lokalizuje požár pomocí infračervené kamery. Následně vystřelí do místa požáru kapsli s průrazným nábojem, který rozbije okno. Plyn v kapsli pak požár uhasí. Možnosti využití autonomních dronů při hašení požárů jsou poměrně slibné. Kromě již zmíněného samotného hašení mohou pomoci při vyhledávání lidí nebo nebezpečných předmětů (např. lahví s plynem).
Foto: www.cvut.cz
MRSF550
Dron byl nasazen na Mohamed Bin Zayed International Robotics Challenge (MBZIRC) 2017 v Abu Zabí pro nalezení a přistání na označeném pohybujícím se vozidle a při úkolu, kdy letka dronů měla najít a sebrat různé barevné objekty rozmístěné v prostoru. V tomto úkolu skupina MRS dominovala.
Foto: www.cvut.cz
MRST650
Byl vyvinut pro soutěž MBZIRC v roce 2020. Jedním z úkolů (Challenge 2) bylo pomocí letky autonomních dronů a společně s autonomním pozemním robotem sestavit zeď z různě barevných maket cihel. Tento úkol prověřoval využití dronů při stavbě výškových budov. MRST650 je schopen nést i další předměty, např. doručovat menší balíčky klientům nebo léky. Drony by tak v budoucnu mohly pomáhat zefektivnit dopravu balíčků koncovým adresátům. Tato služba by vhodně doplňovala infrastrukturu firmy Zásilkovna, která v českém pavilonu vystavuje spolu s námi.
Foto: www.cvut.cz
Spojené arabské emiráty představují pro přibližně třicetičlenný tým robotiků z FEL ČVUT něco jako „zaslíbenou zemi“, ve které se skupina MRS poprvé prosadila v mezinárodním kontextu. V roce 2017 se zúčastnila prestižní mezinárodní soutěže Mohamed Bin Zayed International Robotics Challenge (MBZIRC) v Abu Zabí a vybojovala první a druhé místo v jednotlivých disciplínách.
Na úspěch v soutěži, považované za neoficiální mistrovství světa dronů, tým z Prahy navázal v příštím ročníku v roce 2020, kdy vedle zlata a stříbra z jednotlivých disciplín byl vyhlášen celkovým vítězem soutěže.
Letos na jaře skupina MRS testovala v poušti v SAE roje dronů. Ty mohou být nasazeny např. při humanitárních operacích Search&Rescue při pátrání po ztracených nebo zraněných osobách. Ve spolupráci s místním partnerem TII (Technology Innovation Institute, Abú Zabí) výzkumníci z MRS rovněž prověřují možnost zapojit drony do hašení interiérů výškových budov.
Zároveň se skupina MRS ve spolupráci s dalšími evropskými univerzitami a partnery věnuje v rámci Aerial-Core projektu inspekci a údržbě vedení vysokého napětí, kdy drony jsou nepostradatelnými pomocníky servisních techniků.