České drony se představují na EXPO 2021 v Dubaji
Technologie
Foto: http://mrs.felk.cvut.cz

České drony se představují na EXPO 2021 v Dubaji

Celkem šest dronů reprezentujících různé robotické projekty si budou moci od 23. října do 14. listopadu 2021 prohlédnout návštěvníci světové výstavy EXPO 2020 v Dubaji v rámci rotační expozice s názvem Robot's 100th Birthday. Vzdušní roboti z Fakulty elektrotechnické (FEL) ČVUT v českém pavilonu mimo jiné připomenou sto let od momentu, kdy ve hře Karla Čapka R.U.R. poprvé zaznělo slovo „robot“.

22.10.21

Skupina Multirobotických systémů (MRS), působící na katedře kybernetiky Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze, využívá světově unikátní technologii velmi přesného řízení helikoptér, která se ukazuje jako výrazně nejspolehlivější a nejúspěšnější ze všech konkurenčních řešení. Schopnost létat velmi přesně, a tedy bezpečně, je klíčová pro nasazení v celé řadě situací, zejména v uzavřených prostorách a interiérech budov. Tým ve vývoji těchto technologií za několik let intenzivního výzkumu ve spolupráci s předními laboratořemi světa významně pokročil. Současné drony se dokáží pohybovat autonomně po předem určené bezpečné trase a přitom reagovat na neočekávané překážky.

Drony, které „letí“ na EXPO do Dubaje, reprezentují šest různých robotických projektů.

EAGLE.ONE

Je určen k chytání jiných, hostilních dronů. EAGLE.ONE dokáže vystřelit na vzdálenost několika metrů síť, kterou narušitele vzdušného prostoru odchytí a bez poničení ho dopraví na určené místo. Dron s plně autonomním řízením nabízí široké možnosti využití při ochraně letišť, ochraně kritické infrastruktury a průmyslových areálů nebo ochraně soukromí.


Foto: www.cvut.cz

DRONUMENT

V rámci světově ojedinělého projektu Dronument drony zaznamenávají vzácné historické hodnoty a pomáhají památkářům při jejich restaurování. Formace dvou bezpilotních helikoptér, z nichž jedna nese kameru a druhá zdroj světla, se dostane i do těžko dostupných a nedostatečně osvětlených míst, jako jsou kopule, balkony, sochy, vitráže a další objekty, k jejichž prozkoumání by bylo jinak potřeba stavět lešení.


Foto: www.cvut.cz

DARPA Subterranean Challenge

Platforma MRSX500 se v rámci týmu CTU-CRAS-NORLAB společně s dalšími sedmi nejlepšími robotickými týmy světa zúčastnila finálového kola soutěže, kterou organizuje americká vládní agentura DARPA. Drony při ní ve spolupráci s pozemními roboty prozkoumávají podzemní komplexy a vyhledávají určené předměty nebo osoby. Právě jejich včasná detekce rozhoduje o úspěchu jak v soutěži, tak následně v záchranářské praxi v uzavřených podzemních prostorách, jako jsou jeskyně či garáže.


Foto: www.cvut.cz

DOFEC (Discharging Of Fire Extinguishing Capsules)

Autonomní dron speciálně vyvinutý pro účely hašení požárů ve výškových a vícepodlažních budovách. Dron detekuje a lokalizuje požár pomocí infračervené kamery. Následně vystřelí do místa požáru kapsli s průrazným nábojem, který rozbije okno. Plyn v kapsli pak požár uhasí. Možnosti využití autonomních dronů při hašení požárů jsou poměrně slibné. Kromě již zmíněného samotného hašení mohou pomoci při vyhledávání lidí nebo nebezpečných předmětů (např. lahví s plynem). 


Foto: www.cvut.cz

MRSF550

Dron byl nasazen na Mohamed Bin Zayed International Robotics Challenge (MBZIRC) 2017 v Abu Zabí pro nalezení a přistání na označeném pohybujícím se vozidle a při úkolu, kdy letka dronů měla najít a sebrat různé barevné objekty rozmístěné v prostoru. V tomto úkolu skupina MRS dominovala.


Foto: www.cvut.cz

MRST650

Byl vyvinut pro soutěž MBZIRC v roce 2020. Jedním z úkolů (Challenge 2) bylo pomocí letky autonomních dronů a společně s autonomním pozemním robotem sestavit zeď z různě barevných maket cihel. Tento úkol prověřoval využití dronů při stavbě výškových budov. MRST650 je schopen nést i další předměty, např. doručovat menší balíčky klientům nebo léky. Drony by tak v budoucnu mohly pomáhat zefektivnit dopravu balíčků koncovým adresátům. Tato služba by vhodně doplňovala infrastrukturu firmy Zásilkovna, která v českém pavilonu vystavuje spolu s námi.


Foto: www.cvut.cz

 

Spojené arabské emiráty představují pro přibližně třicetičlenný tým robotiků z FEL ČVUT něco jako „zaslíbenou zemi“, ve které se skupina MRS poprvé prosadila v mezinárodním kontextu. V roce 2017 se zúčastnila prestižní mezinárodní soutěže Mohamed Bin Zayed International Robotics Challenge (MBZIRC) v Abu Zabí a vybojovala první a druhé místo v jednotlivých disciplínách.

Na úspěch v soutěži, považované za neoficiální mistrovství světa dronů, tým z Prahy navázal v příštím ročníku v roce 2020, kdy vedle zlata a stříbra z jednotlivých disciplín byl vyhlášen celkovým vítězem soutěže.

Letos na jaře skupina MRS testovala v poušti v SAE roje dronů. Ty mohou být nasazeny např. při humanitárních operacích Search&Rescue při pátrání po ztracených nebo zraněných osobách. Ve spolupráci s místním partnerem TII (Technology Innovation Institute, Abú Zabí) výzkumníci z MRS rovněž prověřují možnost zapojit drony do hašení interiérů výškových budov.

Zároveň se skupina MRS ve spolupráci s dalšími evropskými univerzitami a partnery věnuje v rámci Aerial-Core projektu inspekci a údržbě vedení vysokého napětí, kdy drony jsou nepostradatelnými pomocníky servisních techniků. 

 

 

ZDROJ

Související

Nový robot z ČVUT je vybaven lidskými smysly

„Je to první robot, o kterém se dá prohlásit, že je vybaven všemi smysly,“ říká dr. Matěj Hoffmann, vedoucí skupiny humanoidní robotiky. Proporce dítěte a doposud nejrealističtější nápodoba lidské kůže ho předurčují pro simulaci procesů, kterými si člověk po narození osvojuje hmatem svoje okolí,...


Britové testují dopravu léků drony

Isle of Wight NHS Trust spustil tříměsíční zkušební projekt, která zkoumá výhody používání malých bezpilotních letadel pro dopravu léčiv. Mluvčí organizace uvedl, že drony by mohly vyřešit logistické problémy způsobené pandemií koronaviru. Pokud bude projekt úspěšný, budou Britové první na světě,...


Startup uzavřel partnerství s Rwandou. Jejich drony rozváží krev nemocnicím

Co to je: Startup ze Silicon Valley Zipline vstoupil do partnerství s Rwandskou vládou, aby jako první firma na světě komerčně rozvážela krev místním nemocnicím prostřednictvím dronů. Drony od Ziplinu mají klasická letadlová křídla. Tyto drony jsou za špatných větrnostních podmínek mnohem...