Martin Kysilka, 30. KVĚTNA 2017
V čem je problém: AIDS/HIV je lidsvu stále obrovskou hrozbou a doposud nebyl vynalezen žádný efektivní lék, který by tuto chorobu/virus dokázal kompletně vymýtit. Současná lékařská věda není schopna AIDS vyléčit, dokáže ale oddálit jeho propuknutí a zpomalit jeho průběh. Protože postižení jsou zejména mladí lidé v produktivním věku, má šíření AIDS zásadní dopady na celou společnost. Studie Světové banky ukazuje, že pokud v zemi postihne virus HIV 8 % a více obyvatel, ekonomický růst se začne zpomalovat, pracovní síly v zemi ubývá a zdravotní a sociální systém je přetížen. Jedním z důsledků pandemie jsou také miliony dětí bez rodičů – tzv. sirotci AIDS, kterých je jen v Africe 12 milionů.
Řešení: Kombinovaný tým vědců z Lewis Katz School of Medicine at Temple University a University of Pittsburgh za pomocí CRISPR/Cas9 – technika, která využívá „nářadí“ vypůjčené od bakterií k přesné „střelbě“ na genetické cíle – odstranili DNA viru HIV-1 z žívých zvířat (myší).
Vědci navázali na studii, jež publikovali předchozí rok, ve které dokázali, že za pomocí této metody dokážou odstranit zacílené fragmenty DNA z většiny postižené tkáně. Nyní vědci přidali dvě nové studie. První model ukazuje infekci v buňkách myši. Ve druhé studii se vědci snažili odstranit HIV-1 z lidských imunitních buněk vložených do organismu myši. V obou případech se vědcům podařilo nejen zaměřenou DNA odstranit v latentním stádiu, ale také zabránit v šíření infekce. Dalším cílem vědců je tento postup aplikovat i na primátech, u nichž jak je známo infekce HIV způsobuje AIDS.
Dopad: Tato revoluční metoda je obrovským krokem vpřed ve vymýcení HIV-1 a AIDS. Taktéž demonstruje, jaký dopad může mít genetické inženýrství v podobě CRISPR/Cas9 v poskytování život zachraňujících metod přesného zacílení a ničení chorob všeho druhu.
Originální článek