Co to je: Tým výzkumníků z MIT vedený bioinženýrkou Wen Wang vyvinul sportovní oblek se všitými mikrobiálními buňkami, díky kterým oblek dokáže „dýchat“. Tento revoluční sportovní vynález kombinuje biologii s oděvním inženýrstvím.
Jak tento scifi vypadající sportovní oděv funguje? Oblek je vybaven latexovými ventilačními klopy o velikosti nehtu, ve kterých jsou vtištěny mikrobiální buňky geneticky upravené nepatogenní bakterie E.coli – Escherichia coli je gramnegativní fakultativně anaerobní spory netvořící tyčinkovitá bakterie, kterou má ve střevech každý člověk. E.coli produkuje vitamín K a podporuje tím tak správnou srážlivost krve.
Tyto buňky reagují na teplo a vlkho a podle toho se buď roztahují anebo zmenšují, což způsobuje otevírání či zavírání klopů. Oblek se tak dokonale přizpůsobí potřebám sportovce. K obleku jsou k dispozici i boty vybavené stejnou technologií.
Dopad: Spojení biologie s oděvním inženýrstvím odemyká naprosto nové možnosti biofabrikace. Jak říká vedoucí projektu Wen Wang „Můžeme zkombinovat naše buňky s genetickými nástroji a otevřít tak zcela nové možnosti využití těchto mikrobiálních buněk. Nyní lidé nosí fluorescenční oblečení při běhání ve tmě. V budoucnu můžeme například prostřednictvím genetického inženýrství do oblečení zapracovat mechanismy pro uvolňování zápachu tak, že po odchodu z posilovny vaše triko nebude zpocené, naopak bude příjemně vonět“.
S vývojem trendů biofabrikace jako je tento, můžeme být jednou svědky samosestavujících a samoopravujících se biologických systémů zasazených například do konstrukcí budov či jiných infrastruktur.
Originální článek