Martin Kysilka, 28. SRPNA 2017
V čem je problém: Zařízení, které nosíme každý den v kapse a bez kterého se v dnešním světě takřka neobejdeme. Mobilní telefon. Nynější mobilní telefony mají 1000x větší výpočetní sílu, než měl počítač, se kterým NASA přistála na měsíci. Přesto mají naše smartphony jednu obrovskou slabinu. Baterie. Aneb s větším výkonem příchází vyšší spotřeba.
Řešení: Vědci z University of Washington jako první na světě vytvořili prototyp mobilního telefonu zcela osvobozeného od baterie. Telefon totiž sklízí energii z rádiových vln. Aby telefon fungoval, musí si vystačit s energií z jeho prostředí. Zařízení pracuje s takzvanou „backscatter“ technologií, která umožňuje komunikovat s okolím pomocí pohlcování okolních rádiových vln. Prototyp ke svému fungování potřebuje pouze 3,5 mikro Wattů. Ty získává ze dvou různých zdrojů. Prvním z nich jsou blízké rádiové signály a druhým je okolní světlo, které telefon sklízí prostřednictvím malého solárního článku. Nynější prototyp má pochopitelně celou řadu omezení. Telefon v současnosti nesmí být vzdálen více jak 15 metrů od základny, která je vybavena obvody umožňujícími převádět analogový signál z telefonu na digitální (skrze Skype) a také používá frekvenci rádiového vlnění, na kterou je prototyp nastavený.
Vynálezci prototypu v budoucnu chtějí svou technologii licensovat všem výrobcům mobilních zařízení, aby každý telefon byl schopen tísňového volání i za vybitého stavu. Další variantou je produkce jednoduchých mobilních zařízení, které budou moci jen volat či posílat smsky, ale zato se nikdy nevybijí.
Dopad: Telefon, který se nikdy nevybije má jasné využití v nouzových situacích. Tato technologie by ale také mohla demokratizovat přístup k telefonům v rozvojových zemích a na špatně dostupných místech.
Originální článek