Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /www/doc/www.6dhub.cz/www/templates/6dhub/html/com_k2/default/item.php on line 37
Nový minerální materiál by mohl nahradit neobnovitelnou zubní sklovinu nebo kosti
Technologie

Nový minerální materiál by mohl nahradit neobnovitelnou zubní sklovinu nebo kosti

10.05.21

Martin Kysilka, 23. ČERVNA 2018

V čem je problém: Zubní sklovina je nejtvrdší tkání v našem těle. Je také téměř neustále vystavována nějaké zátěži – extrémní teploty, nárazy a tření při žvýkání, kyselé, slané a sladké jídla a tak podobně. Chrání náš chrup a umožňuje zubům plnohodnotně fungovat po většinu našeho života. Tento obdivuhodný výkon je daný díky její unikátní struktuře a složení.

Narozdíl však od jiných tkání zničená sklovina se neumí obnovovat, což pak často vede k bolestem a následné ztrátě zubů. Tento problém postihuje až 50% světové populace.

Řešení: Vědci z Queens Mary University of London přišli s revoluční metodou jak vypěstovat mineralizované materiály, které by mohly nahradit tvrdé tkáně, jako jsou kosti nebo právě zubní sklovina.

Tamější výzkumníci vyvinuli materiál ze speciálních proteinů, jenž dokáže spustit a kontrolovat růst nanokrystalů apatitu (fosfátový minerál) – podobným způsobem, jako se sklovina vyvíjí v našem těle. Tato struktuovaná organizace růstu je pro získání unikátních fyzických vlastností skloviny klíčová. Vědci tak mohou vypěstovat téměř identickou náhradu skloviny.

Dopad: Jak řekl vedoucí projektu profesor Alvaro Mata: „Jedním z největších cílů materiálových věd je naučit se vytvářet materiály s unikátními vlastnostmi co nejpřirozenějším způsobem – tedy po vzoru přírody. Toho dosáhneme precizním skládáním molekulárních bloků. Ohromným krokem vpřed je právě objev londýnské univerzity, jejíž vědci prostřednictvím manipulování s neuspořádanými proteiny mohou kontrolovat jak růst, tak celkový proces mineralizace.“

Jelikož se sklovina nedokáže sama regenerovat, jedná se o zcela zásadní objev. O to zajímavější je fakt, že vědci se inspirovali výhradně přirozenými přírodními procesy. Díky exponenciálním technologíím můžeme lépe porozumět základům bilogie a chemie – a jak aplikovat reverzní inženýrství v přírodě. Jaký dopad budou mít takováto řešení ve stomatologii nebo rovnou v celém lékařství?

Originální článek

Související

Můžete skutečně identifikovat rakovinu prostřednictvím vyhledávače?

Vědci z nedávno vytvořené Health&Wellness divize společnosti Microsoft zjistili z analýzy dotazů ve vyhledávači Bing, že lze najít souvislost mezi zadanými hledanými výrazy a diagnózou pro rakovinu slinivky. Tým Microsoftu vytěžil vyhledávací dotazy od 6,4 milionu uživatelů Bingu a zjistil, že...


Revoluční nanotyče mohou naprosto změnit trh s displeji

Týmy výzkumníků z University of Illinois, jihokorejského výzkumného institutu pro elektroniku a telekomunikaci a společnosti Dow Chemical se spojily, aby společně vytvořily světlo-emitující diody (LED) z nanokrystalických nanotyčí. K výrobě revolučních nanotyčí výzkumnící použili nanokrystaly,...


Na Harvardu se rodí nová léčba mozku nejen po otřesech

Vědci z Harvardu přišli s experimentální léčbou, jež pomohla myši obnovit mozkovou strukturu a mozkové funkce po několika otřesech mozku. Vyústí projekt v pilulku, která nám bude pomáhat zotavovat se po mozkových zraněních, popřípadě léčit nemoce, jako je Alzheimerova choroba? Originální článek