V čem je problém: Boj se zhoubným nádorem je bojem s časem. Včasné odhalení nádoru v ranném stádiu zvyšuje dramaticky šance na úspěšnou léčbu, stále je ale spíše věcí náhody a štěstí. Výzkum se proto soustředí na poznávání včasných varovných signalů, které nám sdělí, že se v těle začalo něco nebezpečného dít. Jedním z takových signálů je tzv. metylace DNA – chemická modifikace fungování genů. Ta je běžným každodenním procesem v těle člověka, ale o určité specifické metylaci se už po desetiletí ví, že je velmi včasným signálem nádoroveho bujení. Její rozpoznání je ale nesnadné a potřebovali bychom metodu s daleko vyšší rozlišovací schopnosti, než kterou mají ty současné.
Řešení: Tým z Illinoiské univerzity propojil možnosti nanotechnologií se zázračnými vlastnostmi grafenu a představil novou metodu rozpoznání specifické metylace DNA. Metoda využívá "provléknutí" DNA nanopóry dvourozměrné mikrovrstvy grafenu, do níž je zaveden elektrický proud, a poskytuje dramaticky vyšší rozlišovací úroveň než všechny ostatní postupy. Je velkým příspěvkem k úsilí o odhalení vzniku nádorů v jejich velmi ranné fázi.
Dopady: Úspěch illinoiského týmu potvrzuje sílu propojování poznatků více vědních disciplin, v tomto případě biochemie, nanotechnologie a oboru nových materiálů. Největší průlomy v medicině –v diagnostice i léčbě– se právem očekavají pravě z podobného spojení doplněné o robotiku, umělou inteligenci, a rozšířenou realitu.
Originální článek