Martin Kysilka, 29. ČERVNA 2018
V čem je problém: Míchu máme jenom jednu. Jakmile je jednou poškozená, doktoři s tím nic neudělají. Poškozená mícha většinou vede k ochrnutí končetin.
Řešení: Nová výzkumná studie převážně vědců z King’s College London by mohla zotavit poraněnou míchu. Vědcům se v rámci této studie podařilo prostřednictvím protein-kódujícího genu Chondroitinase ABC obnovit pohyb ochrnutých končetin krys, které měly poškozenou míchu.
Nejčastěji je to jizva, která blokuje komunikaci mezi nervovými buňkami a tudíž i komunikaci se svaly, jež ovládají. Vědcům se podařilo prostřednictvím této nové genové terapie odstranit tkáně problematických jizev. Krysy, které terapii podstoupily, po nějakém čase již dokázaly lézt po žebříku a uchopit kostku cukru.
Dopad: I když není jasné, zdali tato terapie bude fungovat i u člověka, jedná se o velmi zásadní krok vpřed. Vždyť vědci dokázali obnovit pohyb u zcela paralyzovaného těla savce.
Jak již bylo řečeno, v současné době neexistuje léčba, která by dokázala zvrátit poškození míchy. Pokud by terapie dokázala obnovit růst nervových buněk a motorické funkce i u člověka, jednalo by se o jeden z nějvětších úspěchů v historii zdravotnictví.
Originální článek