Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /www/doc/www.6dhub.cz/www/templates/6dhub/html/com_k2/default/item.php on line 37
General Motors spustilo peer-to-peer platformu pro sdílení aut
Technologie

General Motors spustilo peer-to-peer platformu pro sdílení aut

10.05.21

Martin Kysilka, 29. SRPNA 2018

Co to je: Jeden z největších výrobců automobilů na světě, General Motors, spustil v Chicagu, Detroitu a Ann Arboru novou službu pro sdílení aut. 

Vlastníci vozů z továren General Motors tak nově budou moci přes Maven platformu pro sdílení aut pronajímat svá vozidla. Tato takzvaná peer-to-peer (doslova rovný s rovným) služba z consumerů dělá současně i prosumery – konzument obsahu či služby se zároveň podílí i na jejich produkci. 

Maven původně začal podobně jako jeho konkurent Zipcar. Vlastnil flotilu GM vozidel a pronajímal je. Postupně pak vyvinul aplikaci, přes kterou si zákazníci mohli na kratší dobu pronajmout automobil. V roce 2017 společnost spustila v Los Angeles a San Franciscu službu Maven Reserve, díky níž si uživatelé mohli půjčit auto na celý měsíc. Prostřednictvím programu Maven Gig zase společnost pronajímá auta doručovacím společnostem a taxi službám jako je Uber, Lyft či UberEats.

Všechny tyto programy jsou nicméně závislé na automobilech vlastněných společností. Nová peer-to-peer platforma z Maven však nově dělá i zprostředkovatele. Majitelé vozů Chevrolet, Buick, GMC a Cadillac tak budou moci prostřednictvím aplikace pronajímat svá GM auta i jiným uživatelům. Pronajímat ale bude možné pouze auta vyrobená roku 2015 či později.

Služba nazývaná jako Peer Cars bude dostupná všem sto padesáti tisícům zákazníkům Mavenu. Všechna pronajatá vozidla budou navíc pojištená od General Motors. Maven by si měl udájně z každé transakce účtovat 60 procent.

Dopad: General Motors vstupuje do společnosti startupů jako jsou Getaround nebo Turo a zásadně se podílí na nové éře sdílené ekonomiky v dopravě. Zatímco Uber přinesl levné a efektivní cestování, aniž by něco reálně vlastnil, platforma Peer Cars „zaměstnává“ nepoužívaná auta. To znamená, že kdokoliv, kdo vlastní auto od General Motors si nyní může zajistit pasivní příjem.

Platforma Peer Cars umožňuje lidem splatit investici do jejich vozidla. Především však představuje velký krok směrem k budoucnosti, ve které nebude nutné vlastnit dopravní prostředky k tomu, abychom mohli nezávisle cestovat.

Související

Na sdílení energií mohou vydělat obce i jednotlivci. Brání nám pouze legislativa, říká Jagoš

Evropská unie udělila již v roce 2018 členským státům povinnost, aby do svých národních legislativ přijaly do konce roku 2020 legislativní změny vedoucí k rozvoji komunitní energetiky. Vzhledem k tomu, že Česko tuto povinnost nenaplnilo, vede nyní proti nám Evropská komise hned dvě řízení s...


Signály z mozku ovládají auto

Koncept samořídících aut může mít v budoucnosti konkurenci nebo možná doplnění v podobě aut řízených lidskou myslí. Prototyp takového auta pro paralyzované a handicapované lidi z dílny čínské Nankai University je řízen signály z 16 elektroencefalografických senzorů připevněných na hlavě řidiče a...


Tato stavební helma s rozšířenou realitou naprosto mění způsob práce

Daqri Smart Helmet je helma s displayem pro rozšířenou realitu určená pro stavaře a dělníky. Helma je vybavená kamerami a senzory, které snímají okolní prostředí. Display pak nositeli zobrazí instrukce, bezpečné trasy, dokonce i detaily, které normálně vidět nejsou např. vnitřek potrubí. Tato...