Gabriela Kolářová, 24. 4. 2020
Díky mezioborové spolupráci odborníků (pracovníci CIIRC ČVUT, odd. klinické mikrobiologie Nemocnice Na Bulovce a Ústavu jaderné fyziky AV ČR) se podařilo ve velmi krátké době vyvinout robota, který usnadňuje práci laboratoři klinické mikrobiologie Nemocnice Na Bulovce. Zároveň pomáhá celý proces zrychlit.
Robot nahrazuje ruční pipetování, které vyžaduje pečlivou a soustředěnou práci a zároveň je při ní riziko chyby. Robot rutinně a bezchybně míchá látky a zároveň dodržuje správné pozice vzorků. Tím ulehčuje práci laborantům, kteří se tak mohou soustředit na další činnosti nutné při testování. Lidská práce je stále stěžejní, ale v tomto případě automatizace výrazně pomáhá.
Projekt vedl prof. Ing. Václav Hlaváč, CSc., z CIIRC ČVUT, technický vývoj vedl Ing. Vladimír Smutný, Ph.D., z CIIRC ČVUT za účinné pomoci RNDr. Lenky Richterové, Ph.D., z odd. klinické mikrobiologie Nemocnice Na Bulovce. Jaderný chemik Ing. Daniel Seifert, Ph.D., pracující jak v Ústavu jaderné fyziky AV ČR i na CIIRC ČVUT, se podílel na úpravě procesu pipetování.
Vývoj a příprava Pipeťáka pro používání v nemocnici trvalo asi dva týdny. Vzhledem k rychlosti vývoje robot se dá předpokládat, že Pipeťáka čekají další vylepšení.
Dopad
Úkon, který robot dělá, není rychlejší, než kdyby jej prováděla lidská ruka, ale robot se neunaví, robot dokáže za den zpracovat až sedm stovek testů. Díky kontrolním mechanismům se také se snižuje riziko při ručním pipetování. Nabízí se tedy cesta k dalšímu vylepšení robota a vyšší míry automatizace procesů ve zdravotnictví.
Zdroj: Foto: http://www.sejkot.com/,