Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /www/doc/www.6dhub.cz/www/templates/6dhub/html/com_k2/default/item.php on line 37
6D Focus Innovation Czechia: Obratný robot pro malé prostory – a opět český
Technologie

6D Focus Innovation Czechia: Obratný robot pro malé prostory – a opět český

10.05.21

Gabriela Kolářová, 07. 06. 20

Výzkumný tým centra NTIS Západočeské univerzity v Plzni pod vedením Martina Švejdy vyvinul robota vlastní konstrukce pro náročné manipulace v omezeném prostoru.

Na rozdíl od většiny průmyslových šestiosých konkurentů je robot výzkumného týmu z centra NTIS osazen sedmi rotačními klouby. Díky tomu je velmi obratný a dokáže pracovat v menším prostoru než standardní průmyslový robot. To umožňuje celou řadu aplikací, při nichž by byl šestiosý robot limitován.

Robota dokáže rychle naprogramovat i běžný operátor výroby a intuitivní ovládání umožňuje jeho ovládání pouhým tažením za speciální prostorovou myš. Programování usnadňuje možnost ručně robota navádět tažením za senzor umístěný na jeho konci, a to v různých režimech (například pohyb s uzamčenou orientací). Lze také snížit citlivost senzoru za účelem precizního navádění. Zajímavou možností využití takového navádění robota je kontinuální záznam pohybu, jeho zpracování (například odstranění třesu rukou či vnucení požadované rychlosti pohybu) a zpětná reprodukce pohybu robotem.

„Vyvinout vlastního robota úplně od začátku je velmi ambiciózní cíl, který zahrnuje celou řadu multioborových problémů, počínaje mechanickou konstrukcí přes elektrické vybavení až po pokročilé algoritmy řízení,“ hodnotí záměr týmu jeho vedoucí Martin Švejda z výzkumného programu Kybernetické systémy centra Nové technologie pro informační společnost (NTIS) Fakulty aplikovaných věd ZČU.

Robot, na němž osmičlenný výzkumný tým pracoval tři a půl roku, je nyní ve fázi prototypu. Své přednosti prokázal v poloprovozním testu při manipulaci s deskami plošných spojů. V současné době vědci ve spolupráci s průmyslovým partnerem uvažují o jeho testovacím nasazení v běžné výrobě.  Vývoj robota probíhal v rámci spolupráce průmyslového partnera firmy Integrated Micro-Electronics Czech Republic s.r.o., Západočeské univerzity a firmy SmartMotion s.r.o. v rámci projektu MPO TRIO (FV10044).

Dopady:

Robota dokáže rychle naprogramovat i běžný operátor výroby a jeho ovládání je velmi intuitivní. Je možné jej využívat pro přenášení elektronických komponent, ale lze jej nasadit i do mnohem náročnějších aplikací. Uplatnění najde především v oblasti speciálních aplikací a intuitivního programování robotů. To totiž není prioritou firem zaměřených na velkou produkci a masové nasazení robotů. Další výhodou je možnost efektivně integrovat požadavky potenciálního zákazníka už při vývoji. Možnost velmi specifického využití robota může být zajímavá především pro malé a střední podniky se záměrem robotizovat malosériové aplikace. 

Zdroj: Západočeská univerzita v Plzni

Související



Technologie budoucnosti přenáší do historie. Virtuální realita ukazuje hrůzy holocaustu

Režisérka a spoluautorka Miriam Cohenová, která pochází z Izraele, se ve svých sedmnácti letech nemohla z náboženských důvodů zúčastnit školního výletu do Polska. Její přátelé se vrátili se silným zážitkem. Měla tak pocit, že jí něco uniklo. Slíbila si proto, že se jednou na cestu vydá. Spolu se...