Gabriela Kolářová, 03. 05. 2020
Superrychlý vývoj, testování a licence, dobrodružné financování a hurá do výroby. Určitě jste i vy zaznamenali v médiích neuvěřitelnou vlnu solidarity, kdy se za jediný den lidé složili na výrobu plicních ventilátorů - 10 milionů korun se ve sbírce vybralo za necelý jeden den.
Co tomu předcházelo? Odborníci z Fakulty biomedicínského inženýrství při ČVUT, lékařů z jednotek intenzivní péče, specialistů na výrobu navrhli profesionální plicní ventilaci pro pacienty s koronavirem. Cílem bylo navrhnout ventilaci z běžně dostupných součástek, aby výroba nevázla na náhradních dílech. Přístroj nazvali CoroVent a za dva týdny postavili první prototyp. Nyní je CoroVent připraven pro sériovou výrobu a jsou zde objednávky na tisíce přístrojů z celého světa.
CoroVent má několik velkých výhod. Má stejnou kvalitu a pracuje stejně bezpečně jako klasický ventilátor, ale nemá funkcionality, které nejsou pro nemocné s koronavirem potřebné. Díky tomu má jednodušší ovládání a může jej obsluhovat „méně vyškolený“ personál. Právě nedostatek vyškoleného personálu hrozí v případě přehlcení nemocnic. Navíc jeho cena se má být cca pětinová proti běžným plicním ventilátorům (které jsou nyní nedostatkovým zbožím). Ventilátor je vyvíjen jako open source řešení a CoroVent tak uvolnil i veškerou dokumentaci a kódy k přístroji.
Pokud se chcete podívat do zákulisí vzniku i do dobrodružného financování projektu, přečtěte si Twitter vlákno Pavla Doležala ZDE. Je to úplná detektivka a přečtete to jedním dechem.
Dopad:
Ukázalo se, co nadšení lidé vybavení technologií, dary, zkušenostmi dokáží. Vytvořili vlastní know-how a přišli s funkčním prototypem vlastního ventilátoru. Pavel Doležal, jeden ze zakladatelů COVID19CZ, k tomu podotýká, že máme šanci se stát se biomedicínskou velmocí. Je vidět, že se u nás může rozjet ten nejmodernější průmysl.
Zdroj: Foto: www.corovent.cz, https://www.fbmi.cvut.cz/