Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /www/doc/www.6dhub.cz/www/templates/6dhub/html/com_k2/default/item.php on line 37
Novou štikou ve vodách akvizic je Skupina, a.s.
Leadership

Novou štikou ve vodách akvizic je Skupina, a.s.

10.05.21

12. 04. 21

Investoři a ekonomové zpozorněli. Skupina a.s., což je česko-polská holdingová společnost s mezinárodní působností ovládající řadu výrobních, technologických, obchodních i marketingových firem, se pouští do nových akvizic. Už před rokem do svých služeb najala jako vrcholného manažera pro akvizice a fúze Martina Odvodyho (51), který se netají tím, že nastává velice výhodná doba pro diverzifikaci holdingového portfolia. Kromě úspěšných zbrojařských systémových integrátorů s tuzemskou i mezinárodní působností se Skupina a.s. soustředí rovněž na firmy zabývající se civilní výrobou, správou nemovitostí, zahraniční rozvojovou pomocí nebo marketingem. V roce 2019 zaměstnávala Skupina a.s. 93 lidí a měla roční obrat 533 milionů korun.

Očekáváte, že současná krize vyvolá vlnu insolvencí firem, které pak budete moct získat takříkajíc „za babku“?

To asi čekají všichni, protože v roce 2020 docházelo v oblasti fúzí a akvizic k významným zvratům jak celosvětově, tak i ve střední Evropě. Celkově trh fúzí a akvizic zaznamenal největší pokles za poslední tři roky. Letos by se však měl stát silnějším, protože podmínky pro podporu M&A jsou nyní ideální. Velmi důležitá bude ekonomická odolnost akvizičního cíle. Zároveň očekávám pokračující mírný pokles cen hlavně v sektoru turistického ruchu, ale vlastně všude, kde v danou chvíli nabídka převyšuje poptávku.

Martin Odvody

Klíčovou součástí holdingu Skupina je zbrojařská společnost Glomex Military Supplies, která generuje v Česku a Polsku největší obrat holdingu. Proč se pouštíte i do akvizic firem, jež jsou mimo zbrojařskou branži?

S akvizicemi jsme začali už dávno před koronavirem. Přestože jsme na trhu se zbrojním materiálem a službami dlouhodobě velice úspěšní, a to zejména proto, že se neomezujeme na pouhý přeprodej výrobků, ale nabízíme komplexní integrační služby a veškerý servis po celou dobu životnosti dodaného materiálu, už dávno nám bylo jasné, že s jedním, byť velice rozsáhlým oborem, nevystačíme. Že musíme naše aktivity diverzifikovat a společnost postavit na více opěrných sloupech. A vývoj ekonomické situa­ce napříč všemi obory v poslední době to jen potvrdil.

Můžete prozradit, jaké firmy máte vyhlédnuté?

Zajímají nás především firmy založené v 90. letech, jejichž majitelé se po třiceti letech chtějí zbavit starostí a užívat si zasloužený důchod. Jsou mezi nimi společnosti, které dobře prosperují, ale taky ty ztrátové. To ale není rozhodující. Pro nás je důležitý potenciál každé firmy a také jak zapadne do našeho strategického záměru.

Co řešíte aktuálně? Pracujete na nějakém projektu, který s akvizicemi bezprostředně souvisí?

V současné době máme rozeběhlé akvizice tří firem v různých fázích akvizičního procesu. Zkoumáme nyní i pět velmi slibných společností ze zdravotnictví, služeb, průmyslové výroby a IT.

Jak široké je portfolio vašeho holdingu? Jaké firmy, z jakých oborů podnikání?

V naší holdingové společnosti je v současné době sedm firem s diverzifikovaným produktovým portfoliem. Klíčové postavení v rámci struktury má společnost Glomex Military Supplies, která se specializuje na dodávky a integraci moderních obranných technologií a zařízení. Obchodní společnost Bowenite se zaměřuje na export technologií, materiálu a služeb pro civilní, obranné a bezpečnostní účely zejména do nečlenských zemí NATO a do zemí takzvaného třetího světa. Badgers Development Professionals je především servisní společnost, která se soustředí na služby a podporu jednotlivým společnostem soustředěným v rámci holdingu Skupina, ale kromě toho se zabývá právě akvizicemi a fúzemi a také se podílí na projektech zahraniční rozvojové spolupráce. Správou nemovitostí se zabývá naše firma Servisní 61. Společnost Savoir Defence je specialistou na poskytování služeb týkajících se ochrany před kybernetickými hrozbami a rovněž dodává komponenty pro výstavbu integrovaných systémů velení C4ISTAR. Největší akvizici v posledních letech představuje společnost VV SKLO, jež zpracovává ploché sklo. Součástí holdingu Skupina je rovněž kreativní a marketingová agentura Bflow.

Na jaké typy firem se hodláte soustředit v roce 2021?

Z oblasti terciárního sektoru nás zajímá zdravotnictví, konkrétně incomingová zdravotní turistika doplněná o přepravní a ubytovací kapacity. Dále technologické startupy, které se vinou koronaviru dostaly do potíží a dosavadní investoři již o ně neprojevují zájem. Jinak je naše zaměření dlouhodobé.

 

 

Související

Česko a vzdělání pro digitální věk

Wayne Gretzky kdysi namaloval hranici kvality mezi hokejisty: dobrý hráč je tam, kde je puk; skvělý je tam, kde puk bude. V české ekonomice od Aše po Opavu narazíte na řadu skvělých hráčů. Příběh několika z nich - namátkou třeba z oboru nemocničních lůžek, kyberpezpečnosti, klasické hudby, sportu...


Elon Musk: Automatizace donutí vlády, aby zavedly univerzální základní příjem

Elon Musk minulý týden na World Government Summit v Dubaji sdílel svoji vizi jak autonomní technologie ovlivní pracovní trh. Očekává, že inteligentní, automatizovaná dopravní řešení v opravdu masivním měřítku budeme mít již během dvou dekád: "Dvacet let je krátká doba, během které bude 12-15 %...


JPMorgan se transformuje. Chce uspět v digitálním věku

Mnozí experti a investoři vidí blízkou budoucnost bankovnictví černě. Několik bank však vzalo svoje přežití v digitálním věku vážně, a spustilo rozsáhlý transformační program postavený na agresivní strategii adopce nejmodernějších technologií. Nejnověji i americká jednička JPMorgan. Co a kdo dnes...