Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /www/doc/www.6dhub.cz/www/templates/6dhub/html/com_k2/default/item.php on line 37
Jeff Bezos rezignoval na místo CEO Amazonu
Leadership

Jeff Bezos rezignoval na místo CEO Amazonu

10.05.21

Jan Handl, 14. 02. 21

Bezos, který společnost založil v roce 1994, odstoupil poté, co společnost za poslední tři měsíce roku 2020 zaznamenala tržby 100 miliard dolarů.

Jeff Bezos, miliardář a zakladatel společnosti Amazon, odstoupí z funkce výkonného ředitele, oznámila společnost v úterý. Bezos, který zůstane výkonným předsedou společnosti, předá otěže Andymu Jassymu, dosud výkonnému řediteli společnosti Amazon Web Services, rychle se rozvíjející dceřiné firmy podnikající v cloud computingu. Překvapivá zpráva přišla poté, co Amazon zveřejnil své nejnovější finanční výsledky. Jen málo společností prosperovalo během koronakrize tak dobře jako Amazon. V posledních třech měsících roku 2020 společnost poprvé zaznamenala tržby ve výši více než 100 miliard dolarů.

Sedmapadesátiletý Bezos založil společnost Amazon v roce 1994 a vytvořil z ní jednu z největších firem na světě. Amazon začínal jako online knihkupectví, nyní je dominantní silou v oblasti cloud computingu, online prodeje potravin, elektroniky i zábavy a zaměstnává více než 1,1 milionu lidí. Bezos v posledních letech poodstoupil od každodenního chodu Amazonu, aby věnoval více pozornosti svým dalším zájmům, včetně průzkumu vesmíru a novinám Washington Post, které vlastní. Přesto je jeho odchod z pozice generálního ředitele překvapivý.

Jeho nástupce Andy Jassy je již dlouho považován za Bezosova pokračovatele. Interně soupeřil s Jeffem Wilkem, který řídil maloobchodní podnikání společnosti Amazon a nyní je na odpočinku. Amazon Web Services poskytuje cloudové služby a úložiště pro vlády i firmy, včetně společností McDonald’s a Netflix. Jde o jednu z nejdůležitějších dceřiných firem Amazonu, tvoří 10 % tržeb v posledním čtvrtletí a 52 % zisků společnosti. Společnost Amazon měla v loňském roce rekordní období vánočních svátků a vykázala tržby 125,56 miliardy dolarů, což je její nejlepší čtvrtletí všech dob.

Změna vedení přichází ve zvláštním období. Zatímco zisky stále rostou, firma čelí tlaku zaměstnanců, kteří si stěžují na špatné zacházení během pandemie a zvyšující se politickou kontrolu nad podnikáním firmy. Minulý měsíc Amazon Web Services odmítla provozovat hosting služby Parler, potenciálního konkurenta Twitteru, oblíbeného u příznivců Donalda Trumpa. Parler se stal komunikačním centrem pro výtržníky, kteří zaútočili na americký Kapitol.

V loňském roce americký Kongres griloval Bezose a další špičkové technologické manažery v souvislosti s obřími rozměry jejich podnikání. Politici kritizují postavení technologických gigantů, které hraničí s monopolem, a chtějí firmy dělit, aby mohly být lépe regulovány.

Tim Hubbard, odborný asistent na Mendoza College of Business na University of Notre Dame, pro Guardian uvedl: „Andy Jassy, ​​který vstoupil do role CEO ve společnosti Amazon, je logickou volbou. Amazon Web Services je tahounem Amazonu a zvyšuje jeho ziskovost. Tato změna může Bezose uvolnit, aby se soustředil na další myšlenky, které v průběhu let nashromáždil.“

Tento článek je chráněn pomocí blockchainové služby Mytitle.

SouvisejícíDonald Trump se může vrátit na Facebook a Instagram

Zákaz Trumpovi prý skončí „v nadcházejících týdnech“, uvedl gigant v oblasti sociálních médií. Nick Clegg, prezident společnosti Meta pro globální záležitosti, ve svém prohlášení uvedl, že veřejnost „by měla mít možnost slyšet, co politici říkají“. Tehdejší americký prezident byl po nepokojích v...