Výkonný ředitel Twitteru Jack Dorsey odstoupil, nahradil ho Parag Agrawal
Byznys inovace
Foto: Shutterstock

Výkonný ředitel Twitteru Jack Dorsey odstoupil, nahradil ho Parag Agrawal

Dorsey říká, že nastal čas, aby se Twitter posunul dál. Zůstává výkonným ředitelem Squaru a zajímá se o kryptoměny.

01.12.21

Spoluzakladatel a výkonný ředitel Twitteru odstoupil ze své pozice, ve které ho nahradil dosavadní technický ředitel Parag Agrawal. Členem představenstva zůstává Dorsey do konce svého funkčního období v roce 2022, uvedl ve svém pátečním prohlášení Twitter.

“Rozhodl jsem se odejít z Twitteru, protože věřím, že se od svých zakladatelů musí Twitter odpoutat”, uvedl Dorsey. “Moje víra v Paraga Agrawala jako nového výkonného ředitele je hluboká. Jeho práce z posledních 10 let je výjimečná. Hluboce se klaním před jeho schopnostmi, srdcem i duší. Nastal čas na to, aby se postavil do čela”.

Pětačtyřicetiletý Dorsey je zároveň v čele platební platformy Square Inc. a v poslední době se zajímá o kryptoměny. Z pozice výkonného ředitele Twitteru už jednou, v roce 2008, odstoupil, ale v roce 2015 ji pak přijal zpět.

V roce 2019 plánoval půlroční pracovní cestu do Afriky, jejímž cílem bylo “lépe porozumět tamním uživatelům internetu”. Cestu však kvůli pandemii koronaviru zrušil. Zajišťovací fond se s Twitterem a soukromou kapitálovou společností Silver Lake dohodl na jmenování tří nových členů představenstva Twitteru a ustanovení výboru, který bude na činnost představenstva dohlížet. Parag Agrawal, který byl v roce 2017 jmenován technickým ředitelem Twitteru, bude jedním ze tří vyvolených. Zprávu 29. Listopadu 2021 uvedla televizní stanice CNBC, bez dalších detailů. Vyjádření Twitteru není k dispozici.

Mandeep Singh, analytik Bloomberg Intelligence, události komentoval: “Pokud porovnáte Twitter s konkurencí, je zjevné, že monetizace nikdy nebyla jejich silnou stránkou (Twitteru). Sedět na dvou židlích není ve smyslu efektivního vedení společnosti příliš efektivní”.

Dorsey byl v čele společnosti i v dobách, kdy na ni byl vyvíjen tlak ze strany politiků i aktivistů ohledně regulace šikany a nenávistných projevů a dezinformací. Dorsey k tomu zaujal jasný postoj, když americkému Kongresu oznámil, že přijímá částečnou odpovědnost za lednový útok na Kapitol, který účastníci naplánovali právě na Twitteru. V čele Twitteru byl Dorsey take během experimentů s inovacemi jako live audio produkty a placené služby.

V červnu 2021 byla představena dlouho očekávaná služba Twitter Blue, která uživatelům umožní odvolávat a uspořádávat příspěvky. Paralelně byl uveden live audio chat Twitter space, který měl konkurovat službě Clubhouse.

V posledních měsících začaly akvizice Twitteru narůstat, v návaznosti na jeho snahu o rozvoj platformy – například v květnu 2021 Twitter koupil Scroll – nástroj, který za poplatek odstraňuje reklamy z informačních serverů. Se svými mladšími konkurenty TikTok a Snapchat se snaží udržet krok uvedením nového formátu short-form video.

Cílem Twitteru je zdvojnásobit roční příjmy na úctyhodných 7,5 miliard USD do roku 2023 a během příštích tří let se očekává rozšíření uživatelské základny o 20 %, ze současných 211 milionů aktivních uživatelů denně.

Související

Kam směřují nové sociální sítě?

Proč vznikají nové sítě Každý den na sociálních sítích přibývají stovky tisíc nových uživatelů – zejména dospívajících mladých lidí. Na Facebooku jsou jejich prarodiče, na Instagramu jejich rodiče, nejmladší generace proto přirozeně touží po virtuálním prostoru, který bude mít pro sebe. Mladí lidé...


Myslete jako marketér

Obě oddělení přitom nakonec řeší ve své podstatě stejné zadání: marketér prodává značku a produkty zákazníkům, personalista prodává firemní kulturu zaměstnancům a pracovní pozice uchazečům. Co kdybychom tedy do repertoáru HR oddělení přidali několik postupů a triků, které se obvykle používají v...


Amazon cloud pomáhá lidem k dostupnějšímu bydlení

Hypoteční gigant známější pod přezdívkou Fannie Mae využívá AWS jako svého dlouhodobého „strategického poskytovatele cloudu“, s jehož pomocí se snaží vyřešit jedny z největších problémů amerického bytového průmyslu. Fannie Mae má před sebou spoustu výzev. V USA je nařízeno zpřístupňovat hypotéky...