Průzkum mezi více než 150 americkými firmami odhalil, že zásoby čipů pro výrobu klesly z průměrných 40 dnů v roce 2019 na pouhých pět dnů na konci roku 2021. Prodej zařízení, využívajících čipy, během pandemie prudce stoupl, takže výrobci polovodičů museli držet krok s poptávkou.
Nedostatek čipů má za následek obrovské problémy hlavních průmyslových odvětví. Miliony produktů – auta, pračky, chytré telefony a další, se bez čipů neobejdou.
„Vzhledem k raketově rostoucí poptávce a plnému využití stávajících výrobních zařízení je jasné, že jediným řešením této krize je z dlouhodobého hlediska přebudování našich domácích výrobních kapacit,“ uvedla v oficiálním prohlášení americká ministryně obchodu Gina Raimondová.
Z průzkumu americké vlády také vyplývá, že poptávka po polovodičích byla loni až o 17 % vyšší než v roce 2019.
USA nedávno představily legislativní změny zaměřené na zvýšení konkurenceschopnosti v obchodním boji s Čínou. Do odvětví polovodičů a tedy i čipů by na výzkum a výrobu mělo přitéct 52 miliard dolarů. Administrativa prezidenta Joa Bidena chce přesvědčit Kongres, aby schválil tyto finance na podporu výroby čipů doma v USA, jelikož nedostatek klíčových komponentů působí značné problémy v dodavatelském řetězci mnoha různých odvětví.
Tradiční hráč na trhu Intel oznámil, že do vybudování nového (a největšího) komplexu na výrobu čipů v Ohiu investuje 20 miliard dolarů. Samsung si pro svůj nový závod na výrobu počítačových čipů v hodnotě 17 miliard dolarů vybral místo poblíž amerického města Taylor v Texasu. Očekává se, že tato továrna bude uvedena do provozu ve druhé polovině roku 2024. Jde o dosud největší investici jihokorejského elektronického giganta v USA.