USA chtějí dostat pod svou kontrolu výrobu čipů
Byznys inovace
Foto: Shutterstock

USA chtějí dostat pod svou kontrolu výrobu čipů

Americké ministerstvo obchodu upozorňuje, že místní výrobci elektroniky zaznamenali kritický pokles zásob kvůli globálnímu nedostatku čipů. Obrovské továrny vyrábějící čipy mají na území USA stavět Intel a Samsung.

10.02.22

Průzkum mezi více než 150 americkými firmami odhalil, že zásoby čipů pro výrobu klesly z průměrných 40 dnů v roce 2019 na pouhých pět dnů na konci roku 2021. Prodej zařízení, využívajících čipy, během pandemie prudce stoupl, takže výrobci polovodičů museli držet krok s poptávkou. 

Nedostatek čipů má za následek obrovské problémy hlavních průmyslových odvětví. Miliony produktů – auta, pračky, chytré telefony a další, se bez čipů neobejdou. 

„Vzhledem k raketově rostoucí poptávce a plnému využití stávajících výrobních zařízení je jasné, že jediným řešením této krize je z dlouhodobého hlediska přebudování našich domácích výrobních kapacit,“ uvedla v oficiálním prohlášení americká ministryně obchodu Gina Raimondová.

Z průzkumu americké vlády také vyplývá, že poptávka po polovodičích byla loni až o 17 % vyšší než v roce 2019. 

USA nedávno představily legislativní změny zaměřené na zvýšení konkurenceschopnosti v obchodním boji s Čínou. Do odvětví polovodičů a tedy i čipů by na výzkum a výrobu mělo přitéct 52 miliard dolarů. Administrativa prezidenta Joa Bidena chce přesvědčit Kongres, aby schválil tyto finance na podporu výroby čipů doma v USA, jelikož nedostatek klíčových komponentů působí značné problémy v dodavatelském řetězci mnoha různých odvětví. 

Tradiční hráč na trhu Intel oznámil, že do vybudování nového (a největšího) komplexu na výrobu čipů v Ohiu investuje 20 miliard dolarů. Samsung si pro svůj nový závod na výrobu počítačových čipů v hodnotě 17 miliard dolarů vybral místo poblíž amerického města Taylor v Texasu. Očekává se, že tato továrna bude uvedena do provozu ve druhé polovině roku 2024. Jde o dosud největší investici jihokorejského elektronického giganta v USA.

 

ZDROJ

Související

TikTok plánuje velký posun ke gamingu, provádí testy ve Vietnamu

Uvedení her na platformu TikToku by mělo zvýšit příjmy z reklamy a také množství času, který uživatelé s aplikací tráví. TikTok má už nyní asi 1 miliardu aktivních uživatelů měsíčně. Vietnam, kde probíhají testy TikToku zaměřené na gaming, se může pochlubit technicky zdatnou populací a jeho 70 %...


Amazon bojuje proti falešným recenzím

Společnosti fungují jako neoficiální makléři mezi prodejci Amazonu a jednotlivci, kteří píší recenze, uvádí technologický gigant. Recenzenti dostávají produkty zdarma a malý poplatek za každou recenzi, firma pak účtuje prodejci poplatek za zvýšení hodnocení na Amazonu. Prodejci si často...


Robotaxi Pony.ai získalo v Číně licenci na provozování taxislužby

Společnost Pony.ai uvedla, že je prvním provozovatelem autonomních automobilů v zemi, která tak učinila. Start-up získal licenci na provoz 100 vozidel bez řidiče ve městě Kuang-čou, loni také získal souhlas se spuštěním placených služeb robotaxi bez řidiče v Pekingu, a od té doby začal nabízet své...