Amazon bojuje proti falešným recenzím
Byznys inovace
Foto: Shutterstock

Amazon bojuje proti falešným recenzím

Amazon podniká právní kroky proti čtyřem společnostem, které obvinil z úmyslného zahlcení jeho nákupní platformy falešnými recenzemi. Tři z firem měly pod sebou téměř 350 000 recenzentů.

16.05.22

Společnosti fungují jako neoficiální makléři mezi prodejci Amazonu a jednotlivci, kteří píší recenze, uvádí technologický gigant. Recenzenti dostávají produkty zdarma a malý poplatek za každou recenzi, firma pak účtuje prodejci poplatek za zvýšení hodnocení na Amazonu. Prodejci si často neuvědomují, že se to děje pomocí falešných recenzí.

Firmy, kterým Amazon pohrozil žalobou, jsou obviňovány ze společného cílení na jeho obchodní platformy v USA, Velké Británii, Evropě, Japonsku a Kanadě. Na začátku tohoto roku se Amazon zaměřil na tři z nich, a nyní podniká kroky proti další.

V důsledku toho jedna z firem přestala fungovat. Společnost Matronex v poznámce na svých webových stránkách říká, že se po akcích Amazonu „zcela vypíná“. Na webu jedné z firem, která ve své činnosti stále pokračuje, jsou rady pro zákazníky, jejichž recenze byly Amazonem zamítnuty. Mezi potenciální důvody, proč k tomu došlo, uvádí:

-        snaží se napsat recenzi ještě před datem doručení

-        produkt byl zdarma nebo se slevou

-        objednání stejného produktu několikrát ze stejného místa a počítače.

„Piště prosím své recenze pravdivě a ne příliš často,“ stojí dále v informacích k problematickým recenzím na webu jedné z firem podnikajících v oblasti „dodávání recenzentů“.

Amazon uvádí, že v rámci mimosoudního vypořádání jedna firma souhlasila se sdílením údajů o tom, kdo jsou její zákazníci. Tvrdí, že je to pomůže vystopovat na jeho platformě. Amazon připouští, že je může být obtížné identifikovat, protože proces neprobíhá na samotném Amazonu. V roce 2020 Amazon prý zastavil zveřejnění 200 milionů recenzí, o kterých se domníval, že jsou falešné.

Recenze výrazně ovlivňují rozhodování o online nakupování. Britská vláda uvádí, že průměrná domácnost utratí za produkty 900 liber (asi 27 000 Kč) ročně na základě toho, co o nich říkají ostatní. Podle nových legislativních návrhů, které jsou v současné době ve Spojeném království zvažovány, by se placení za psaní nebo poskytování falešných recenzí stalo nezákonným.

Nedávné šetření spotřebitelského hlídacího psa Which? ukázalo, že devět z 10 nejlépe hodnocených sluchátek na Amazonu mělo začátkem tohoto roku skvělé recenze, které se ovšem týkaly úplně jiných produktů.

„Naše nedávné šetření zjistilo, že stále existují bezohledné firmy, které využívají slabých stránek systému recenzí Amazonu, takže nakupující riskují nákup produktu, podpořený tisíci falešných pětihvězdičkových recenzí,“ prohlásil ředitel Which? Rocio Concha. „Probíhající vyšetřování falešných recenzí musí vykořenit veškeré nekalé praktiky používané k manipulaci s nakupujícími a zajistit ochranu lidí, když používají velké nákupní weby.“

 

ZDROJ

Související

Nejmenší chodící robot na světě měří půl milimetru

Tito roboti jsou však často navrženi tak, aby plavali nebo jednoduše proplouvali tekutinami, které se již pohybují v tělesném oběhovém systému. Výzkumníkům se však tentokrát podařilo sestrojit bezdrátového robota, který může být řízen na dálku a jenž se pohybuje buď na nohách nebo jiným druhem...


„Řídit velkou firmu a zároveň si uhlídat čas pro rodinu i pro sebe, je náročný a permanentní zápas,“ říká Daniel Abrahám

Jakou zásadní změnu vidíte za těch 20 let, kdy jste na trhu? Teprve nedávno jsem to probíral s jedním kolegou z branže. Zásadní změnou je, že dnes, na rozdíl od doby před 15 až 20 lety, zdaleka nestačí, že někoho znáte. Reálně se trh profesionalizoval. Osobně vnímám fakt, že se klienti nedohadují...


O propojení Property a Technology s Maxem Verteletskyim, zakladatelem startupu Spaceti

6Dhub.cz · CZECHárna Petra Beneše 15# - Maksym Verteletskyi Pokud si chcete přidat Czechárnu Petra Beneše na Spotify, můžete tak učinit ZDE . Podporu pro svůj byznys model jste začali shánět zhruba před pěti lety. Už tehdy mě velmi zaujalo, že jsi měl kolem sebe ve smyslu zkušeností, věku i...