Světové designové show vévodili píseční roboti, tištěné 3D boty i obaly, které se ihned rozpadnou
Věda a výzkum
Foto: Global Grad Show / www.globalgradshow.com

Světové designové show vévodili píseční roboti, tištěné 3D boty i obaly, které se ihned rozpadnou

Global Grad Show  je přehlídka společenských inovací za kterými stojí absolventi z celého světa. V rámci letošního ročníku se do užšího výběru dostalo 150 projektů, které se věnovaly rozličným současným společenským problémům, jako jsou přepracovaní zaměstnanci očkovacích center nebo zúrodňování nehostinných území, potažmo nových planet.

08.12.21

Přehlídka absolventů, kterou pořádá skupina Art Dubai Group, se koná již sedmým rokem. Rok co rok vyzývají pořadatelé studenty z celého světa, aby se do soutěže se svými inovativními projekty zapojili a následně se ucházeli o finanční prostředky a mentoring. 

Přehlídka akceptuje projekty zaměřené na zlepšení kvality života ve městech, podporu komunit, udržitelnější spotřebu nebo ochranu planety. Mezi nejúspěšnější projekty letos patřily rozpustitelné obaly na oblečení a pouštní roboti sázející semínka. 

Obuvnické inovace i obal, ve kterém zboží rovnou vyperete 

Amelia Sjöbergová ze švédské Lundské univerzity letos představila The Disappearing Package, obal vyrobený z pracího prostředku, který v pračce zmizí beze stopy. Materiál je schopný poskytnout dočasnou ochranu vůči vodě a následně se v ní zcela rozpustit, dosáhne-li voda 40 stupňů. 

Ideálním uživatelem tohoto obalového řešení by mohli být prodejci oblečení z druhé ruky. Zde by jej totiž ekologicky smýšlející klientela dokázala ocenit. 

Dva projekty produktového designu se v rámci soutěže překvapivě zaměřily také na design obuvi. Prvním z nich byl projekt Reality: The Future of Footwear z Imperial College London, který představil plně biologicky odbouratelné tenisky z nano-celulózy vytištěné na 3D tiskárně. Podle týmu designérů je obuv schopna po použití regenerovat až 50 % svého povrchu, díky čemuž se výrazně prodlouží její životnost. 

Další inovaci v oblasti obuvnictví představil tým čtyř designérů z belgické univerzity v Howestu. Ten vytvořil roztažitelné dětské bačkůrky Bizù, které jsou navrženy tak, aby rostly spolu s dětskou nohou. Bačkůrky jsou vyrobeny z recyklované džínové příze a dle jejich autorů je lze používat přibližně rok, což je čtyřikrát déle než běžné dětské boty. 

Hravější lékařská péče a vakcína ve spreji 

Několik projektů se věnovalo návrhům zlepšení v rámci zdravotní péče. Vznikl tak například Popo, neinvazivní monitor glukózy pro děti s cukrovkou, který vyvinuli studenti čínské univerzity v Zhejiangu. 

Přístroj, který spíš než nástroj lékařský připomíná nástroj hudební, analyzuje dech pacientů namísto tradiční analýzy vzorků krve. Výrobek má tvar trumpety a jeho cílem je poskytnout "bezpečnou, zábavnou a praktickou alternativu" ke klinicky vypadajícím lékařským přístrojům. 

Mimo to bylo letos vyzdviženo několik projektů souvisejících s očkováním. Projekt německé univerzity jménem IMO si dal za cíl proces očkování zefektivnit (a odlehčit přepracovaným pracovníkům očkovacích center) a navrhl přístroj na bázi spreje určený k aplikaci vakcíny na kůži, skrze kterou by se měla pomalu vstřebávat. A aplikovat by ji zvládl i úplný laik. 

Budoucnost potravin 

Řada designérů se v rámci soutěže zabývala také problémy spojenými s plýtváním potravinami, v rámci kterého je jednou z obzvláště složitých oblastí inovace samotné měření jejich životnosti. 

Vynález zvaný Vorkoster od Kimia Amira-Moazamiho je chytré víčko, které pomocí fólie citlivé na pH mapuje kažení potravin a dává nám o něm vědět systémem měnících se barev. Podle Amir-Moazamiho to představuje alternativu k tradičním standardizovaným systémům expirace (které mají někdy zbytečně předčasně stanovená data spotřeby) a jeho barevné indikátory by mohly předčasnému vyhazování potravin předejít. 

Mezitím autor projektu Mazyara Etehadi z Dubajského institutu designu a inovací doufá, že najde co možná nejefektivnější způsob kultivace nehostinné krajiny. A'seedbot je autonomní robot, který identifikuje úrodné plochy v poušti, přes den se nabíjí pomocí solárních panelů a v noci se pohybuje pouštním terénem a na základě nasbíraných dat a svého navigačního systému v něm vysévá semena. 

A to je jen zlomek inovativních projektů, které letošní ročník Global Grad Show představil. Přehled všech inovací si můžete už teď prohlédnout přímo na jejich stránkách.

 

ZDROJ

Související



Enzymy mořských živočichů by mohly nahradit žárovky

Už před více než čtyřiceti lety vědci zjistili, že organismy žijící na dně oceánu jsou schopny produkovat světlo díky enzymu zvanému luciferáza. Až dosud však nebylo jasné, jak tento mechanismus funguje. S odpovědí nyní přišli vědci z Loschmidtových laboratoří, RECETOXu a Přírodovědecké fakulty...