V roce 2017 byla otci Artura Sychova diagnostikována agresivní forma rakoviny a lékaři mu dávali jen několik let života. Zpráva o otcově nemoci Sychova zdrtila. „Zasáhlo mě, že čas, který s ním mám, už je tak omezený,“ řekl magazínu Vice. Sychovovy děti byly ještě velmi malé a jejich otce bolelo pomyšlení, že by mohly vyrůstat bez vzpomínek na dědečka. Začal tedy vymýšlet způsob, jak by si jeho děti mohly s dědečkem popovídat, i když už tu nebude.
Sychov je generálním ředitelem a zakladatelem metaverse společnosti Somnium Space, jedné z mnoha firem zabývající se virtuálním vesmírem, které v posledních letech vyrostly. Smrt jeho otce mu posloužila jako inspirace pro nápad, který byl později pojmenován "Live Forever" (Žít navždy). Tato funkce, kterou Somnium Space chystá, lidem umožňuje, aby se jejich pohyby a konverzace ukládaly jako data. Poté je na základě těchto dat vytvořen avatar, který se pohybuje, mluví a zní stejně jako daný člověk - a může tak činit i dlouho po jeho smrti. Právě díky tomu teoreticky můžeme mluvit s našimi blízkými po nekonečně dlouhou dobu.
„Je to tak, že pokud zemřu – a já mám tato data o sobě nasbíraná – může kdokoli přijít a vést rozhovor s mým avatarem, který bude mít mé pohyby i hlas,“ vysvětlil Sychov. „Když se s tím člověkem setkáte, možná byste prvních deset minut rozhovoru nepoznali, že se jedná o umělou inteligenci. A to je náš cíl.“
Pro Sychova nastal v tomto směru zlomový okamžik ve chvíli, kdy si uvědomil úžasný potenciál sběru dat skrze virtuální realitu. „Tato technologie může shromažďovat údaje o tom, jak se pohybují vaše prsty, ústa, oči a celé tělo, a identifikovat vás "přesněji než otisky prstů", říká Sychov.
Dostupné výzkumy jeho tvrzení v tomto potvrzují. Jedna studie z října 2020 zveřejněná v časopise Nature například dospěla k závěru, že po necelých pěti minutách sledování pohybů lidského těla dokáže technologie virtuální reality identifikovat člověka ve skupině 500 lidí s 95% přesností. „Proto je VR tak mocná,“ říká Sychov. "Neoklamete ji."
Společnost Somnium Space také spolupracuje se společností Teslasuit, která vyvíjí celotělový haptický oblek pro VR. Oblek podle Sychova umožní osobám, které ho budou mít na sobě, nejen přijímat elektrické signály srovnatelné s lidským dotykem, ale také poskytovat další údaje díky zabudování biometrického skeneru, který sbírá údaje o srdečním rytmu a úrovni stresu.
Sychov dále tvrdí, že data budou schopna shromažďovat i způsob, jakým mluvíte a jak zníte, ačkoli o tom, jak přesně to bude fungovat, neposkytl mnoho podrobností. Zmínil jen to, že i on se občas nechá oklamat, když mluví s online chatboty. „Totéž se časem stane i ve virtuální realitě, ale bude to ještě přesvědčivější,“ naznačil.
Prvním krokem vytvoření nesmrtelných avatarů je zahájení procesu zaznamenávání a ukládání dat těch, kteří se chtějí zúčastnit režimu "Live Forever". Somnium Space plánuje, že se do toho pustí ještě v roce 2022, přičemž první sadu avatarů uvede na trh do začátku příštího roku.
Krása této myšlenky podle Sychova spočívá v tom, že tato druhá verze vás samých se může v příštích letech dále vyvíjet spolu s rozvojem technologií umělé inteligence. Platí to i v případě, že všechna data byla shromážděna už před lety. „I když zemřete, se stejným množstvím dat, která jsme o vás do té doby nashromáždili, vás můžeme s postupujícím vývojem umělé inteligence časem stále lépe a lépe rekonstruovat", vysvětlil.
Vyhlídka na to, že společnost zabývající se virtuální realitou bude mít přístup k takovému množství dat o svých uživatelích, je přinejmenším znepokojivá, což Sychov nevyvrací. „Proto je Facebook tak děsivý," řekl.
Na rozdíl od společnosti Meta, dříve známé jako Facebook, však Somnium Space nevydělává na prodeji dat lidí inzerentům. „Jsme decentralizovaný svět," řekl Sychov. "Nechceme znát vaše jméno. Nezajímá nás, kdo jste." Sychov věří, že vytváří zodpovědnější obchodní model, který, jak doufá, umožní uživatelům, aby se při poskytování dat cítili bezpečně. Funkce "Live Forever" bude ve výchozím nastavení vypnutá a společnost tvrdí, že nebude o nikom shromažďovat údaje, pokud se za to nerozhodne zaplatit. Firma také doufá, že cena bude co nejnižší - od prvních uživatelů si účtovala přibližně 50 dolarů za rok.
Ti, kteří se rozhodnou zapojit, budou moci funkci záznamu zapínat a vypínat podle svého přání a říct společnosti, aby všechny údaje vymazala, pokud se pro to někdy rozhodnou. Zároveň platí, že čím více údajů Somnium shromáždí, tím přesnější bude v budoucnu vaše druhá verze.
Na konec je nutné zmínit, že i při veškeré etické přípravě a zkušenostech, které může společnost nashromáždit, budou vyvstávat nevyhnutelné etické otázky. Co kdyby například dětem zesnulého uživatele Somnium Space připadalo bolestné, že v nějaké podobě pokračuje v jejich virtuálním světě? "Tyto věci budeme muset řešit s naším právním týmem, a také s našimi uživateli," řekl Sychov.