Dívka s bionickými pažemi či osmnáctiletý architekt systémů umělé inteligence - mezinárodní konferenci Future Port Youth ovládnou špičkoví inovátoři z celého světa
Věda a výzkum
Foto: Facebook / Future Port Youth

Dívka s bionickými pažemi či osmnáctiletý architekt systémů umělé inteligence - mezinárodní konferenci Future Port Youth ovládnou špičkoví inovátoři z celého světa

Probudit u mladých lidí zájem o budoucnost a nadchnout je do využívání exponenciálních technologií chce mezinárodní konference Future Port Youth, která se koná ve čtvrtek 11. listopadu 2021.

10.11.21

Formou živě streamovaných přednášek určených pro střední a vysoké školy budou moci studenti sledovat event se svými učiteli během výuky. Akce, která vznikla ve spolupráci se studenty a učiteli na platformě populárního mezinárodního festivalu Future Port Prague, s sebou přináší navazující workshopy a členství v celoroční inovační komunitě mladých lidí a škol. 

„Na Future Port Youth chceme mladým lidem prostřednictvím inspirativních řečníků ukázat, že i oni sami mohou budoucnost aktivně utvářet a že technologické inovace jsou jako superschopnosti, které k tomu mohou využít. Zároveň chceme jejich pozornost nasměrovat k projektům, které posouvají lidstvo dopředu směrem k definovaným cílům udržitelného rozvoje OSN,” vysvětluje záměr akce CEO a zakladatel Future Portu Martin Holečko.

Svou vizi budoucnosti představí řečníci z několika kontinentů 

Inspirací pro účastníky bude šestnáctiletá Tilly Lockey. V jejích pouhých 15 měsících jí bylo diagnostikováno onemocnění meningokokovou septikemií kmene B, v jehož důsledku přišla o obě ruce. Ve spolupráci s firmou Open Bionics získala pokročilé robotické protézy s mnoha funkcemi a s výměnnými designovými kryty zvané Hero Arms. Poslední 3 roky s bionickými pažemi objíždí svět a šíří povědomí o tom, co lidem s handicapem může přinést technologická budoucnost. O možnostech umělé inteligence a proč je pro mladé lidi důležité zabývat se technologiemi, se podělí osmnáctiletý kanaďan Tanmay Bakshi, který začal ve svých 15 letech pracovat jako expert na umělou inteligenci v IBM. Dnes je vývojářským expertem společnosti Google pro strojové učení, řečníkem na TEDx konferencích, hostujícím profesorem na univerzitě v Tokiu, autorem několika bestsellerů a youtuberem. Dalšími potvrzenými řečníky Future Port Youth jsou: Frank Salzgeber, vedoucí kanceláře pro inovace a podnikání v Evropské kosmické agentuře, Leonardo Karsunky, ředitel pro strategii švýcarské společnosti Swisspod, která vyvíjí hyperloop s cílem propojit Ženevu s Curychem za 17 minut, bývalá inženýrka NASA a zakladatelka společnosti na vodíková letadla Hydroplane Anita Sengupta či Arthur Sychov, CEO společnosti Somnium Space, který bývá označován jako možný rival Marka Zuckerberga s projektem virtuálního metavesmíru Meta. Konferencí bude provádět novinářka, zpěvačka a moderátorka Emma Smetana. 

Řečníci promluví v 8 tematických oblastech - od budoucnosti jídla, módy a mobility přes cirkulární ekonomiku, umělou inteligenci, robotiku a virtuální realitu až po sféru budoucnosti lidstva ve vesmíru. 

Partnery Future Port Youth jsou společnosti, které jsou dlouhodobě spojeni s konferencí a festivalem Future Port Prague - Etnetera Group a Google, které akci podporují od prvního ročníku a společnost Deloitte od druhého ročníku. Partnerským regionem akce se stalo hlavní město Praha. 

„Future Port podporujeme od samého začátku a moc rádi. Popularizuje neznámé, chápe nové a spojuje progresívní, podobně jako celý IT segment, ve kterém bezmála 25 let působíme. Máme radost i z toho, že dokáže inovovat sám sebe a v novém formátu zapojuje školy a studenty. Ti určitě chtějí svou budoucnost ovlivnit, a proto jim jdeme společně naproti,“ říká Martin Palička, CEO Etnetera Group. 

„V Česku se bude dále snižovat počet lidí v produktivním věku. Technologické inovace a využití umělé inteligence tak budou zcela nezbytné pro další ekonomický růst,” komentuje vývoj Petr Šmíd, ředitel marketingu Google v regionu střední a východní Evropy a dodává: „Chceme proto pomoci šířit osvětu v oblasti umělé inteligence, mluvit o ekonomických i sociálních přínosech této technologie a poskytnout potřebné a užitečné zdroje a nástroje pro jednotlivce i firmy. Letos jsme proto v rámci Grow with Google spustili platformu zaměřenou právě na osvětu a kurzy v oblasti AI.” 

„Naším dlouhodobým cílem je připravovat mladou generaci na budoucnost, seznamovat ji s inovacemi i nejmodernějšími technologiemi, a ukazovat tak cesty vedoucí k úspěšnému rozvoji moderní společnosti i udržitelnosti. Investice do moderních technologií a inovací jsou pro nás dlouhodobě prioritou. Stejně klíčové jsou ale i investice do vzdělávání a podpory talentovaných lidí. Za naše poslání považujeme nadchnout další generace pro technologický pokrok a inovace a pomáhat jim v objevování nových cest. Proto máme v Deloitte vlastní inovační tým, jehož hlavním úkolem je objevovat, zkoušet a implementovat inovace do byznysu. Provozujeme také  vlastní KidsXO Club, kde dětem už od 8 let ukazujeme, jak bude vypadat budoucnost, v níž budou jednou samy měnit svět. Propojení s Future Port Youth proto vnímáme jako podporu společné cesty vedoucí ke změně a pokroku,“ popisuje strategii společnosti Deloitte její řídící partnerka Diana Rádl Rogerová. 

Vedle samotné konference, přinese Future Port Youth v průběhu listopadu všem účastníkům návazné online workshopy, v rámci kterých je možné se naučit např. metodám agilního řízení, tvorbě business plánu, nebo odhalit své nejsilnější stránky. Workshopy pro studenty připravují hlavní partneři a vybraní akademičtí partneři jako Fakulta informačních technologií ČVUT v Praze či Střední průmyslová škola na Proseku. 

Akce bude vysílaná z nového multimediálního prostoru Next Zone, jehož součástí je i inkubátor pro studentské startupy a makerspace, který se nachází ve Smíchovské střední průmyslové škole a gymnáziu.

 

ZDROJ: TZ Future Port Youth

Související

Lékaři oddělili siamská dvojčata pomocí virtuální reality

Týmy z Brazílie a Velké Británie strávily měsíce zkoušením technik využívajících projekce dvojčat virtuální reality na základě CT a MRI skenů. Sami chirurgové to označili za tak trochu vesmírnou vědu, šlo opravdu o velmi složitý separační proces, který doposud neměl při rozdělování dvojčat obdoby....


Továrny v Jižní Koreji rychle nahrazují roboty za lidi

Podle zprávy magazínu Rest of the World zveřejněné 6. června tato událost podnítila zvýšení investic do robotů v zemi. „V průběhu naší historie jsme vždy museli hledat způsoby, jak si udržet náskok," uvedl Kim Yong-rae, generální ředitel společnosti Speefox, největšího jihokorejského výrobce...


Díky nové technologii bude mít umělá inteligence oči. Výkonnější než ty lidské

Technologie, která je popsána v nedávné studii publikované v časopise ACS Nano, je vlastně ještě výkonnější než lidské oko, alespoň pokud jde o rozsah vlnových délek, které dokáže vnímat; od ultrafialového přes viditelné světlo až po infračervené spektrum. K její jedinečnosti dále přispívá...