Zapněte telefon a během videokonference si nechte průběžně měřit krevní tlak
Technologie
Foto: Shutterstock

Zapněte telefon a během videokonference si nechte průběžně měřit krevní tlak

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) bude na světě do roku 2030 chybět 18 milionů aktivních lékařů a zdravotních sester. Kdo tuto mezeru vyplní? Zdá se, že budoucnost zdravotní péče leží zčásti v oblasti umělé inteligence.

26.01.22

Mnoho z nás má obzvláště z období posledních dvou let zkušenost, že získat termín na vyšetření u lékaře je čím dál složitější. V době, kdy nemocnice omezují provádění neurgentních zdravotních výkonů a lékaři sami jsou zhusta v izolaci nebo karanténě kvůli infekci C-19, má jakákoliv metoda, která dokáže spolehlivě poskytnout relevantní údaje o zdravotním stavu pacienta bez přímého kontaktu se zdravotníky, poměrně výraznou šanci na úspěch.

Například tonometrie - banální vyšetření krevního tlaku je jedním z nejčastěji prováděných základních lékařských vyšetření. Vypovídá o funkci srdce a cév pacienta, protože porucha jednoho nebo druhého se na něm projeví. Až do konce 19. století se provádělo výhradně invazivním způsobem, tj. pomocí trubiček, zaváděných do velkých cév. Moderní metodu představil na přelomu 19. a 20. století italský lékař Scipione Riva-Rocci. Rus Nikolaj Sergejevič Korotkov ji později ještě vylepšil a zahájil plošné měření krevního tlaku za pomoci manžety tak, jak jej známe dnes. Tedy – pokud i této metodě už pomalu nezvoní hrana.

Transdermální optické zobrazování (TOITM) totiž dokáže vizualizovat a měřit změny průtoku krve pod kůží obličeje – na základě informací, získaných pomocí fotoaparátu telefonu, kamery ve vašem notebooku, tabletu nebo stolním počítači. Kůže obličeje je totiž “průsvitná”. Světlo dopadající na obličej jí proniká a od vrstev pod kůží se odráží zpět. Poté je zachyceno optickým senzorem kamery nebo fotoaparátu a převedeno do vizuální podoby konvenčního videozáznamu. Získané údaje jsou umělou inteligencí pomocí metod založených na hlubokém učení analyzovány  a “přeloženy” do srozumitelného jazyka – údajů o hodnotách krevního tlaku, tepové frekvenci a dalších, které se opět zobrazí na zdrojovém zařízení. Metodu si prostřednictvím startupu Nuralogix nechal patentovat tým Dr. Kang Lee, působícího na University of Toronto.

Studie, která se zaměřila na ověření přesnosti TOITM, se zúčastnilo celkem 1328 dospělých osob. 70 % získaných dat bylo využito k trénování modelů hlubokého učení, 15 % k jejich testování a zbývajících 15 % k ověření přesnosti metody. Bylo zjištěno, že TOITM určila hodnoty s odchylkou 5±8 mm Hg od referenčních hodnot. Následný výzkum má potvrdit, jestli TOITM splní mezinárodně přípustnou odchylku měření tak, aby vyhovovala stanoveným standardům přesnosti.

Na začátku ledna 2022 představila obdobnou aplikaci také platforma bihah.ai, která však výzkum její spolehlivosti provedla prozatím na pouhých 264 osobách a s přesností, odpovídající mezinárodním standardům přípustným pro domácí použití. Další rozsáhlejší studie je plánována na únor 2022.

Zdá se, že není daleko doba, kdy pro zjištění svých základních zdravotních údajů nebudeme potřebovat nic víc, než zapnout telefon nebo počítač – z pohodlí své postele nebo oblíbeného křesla v obýváku.

 

ZDROJ

Související

Potřebujete mluvit se zemřelým blízkým? Díky metaverse už je to možné

V roce 2017 byla otci Artura Sychova diagnostikována agresivní forma rakoviny a lékaři mu dávali jen několik let života. Zpráva o otcově nemoci Sychova zdrtila. „Zasáhlo mě, že čas, který s ním mám, už je tak omezený,“ řekl magazínu Vice. Sychovovy děti byly ještě velmi malé a jejich otce bolelo...


Do roku 2050 bude mít většina domácností humanoidního robota, říká Musk

Musk se s tazatelem shoduje, že přibližně do roku 2050 bude mít většina domácností svého robota, ačkoli hlavním kamenem úrazu zůstává zdokonalování umělé inteligence (AI). V obsáhlém rozhovoru se generální ředitel společnosti Tesla dotýká i své práce ve společnostech SpaceX, Neuralink a The Boring...


Dosud největší systém na rozpoznávání obličejů v EU čelí kritice

Tento návrh je součástí širších plánů na "modernizaci" policejní práce v celé Evropě. Podrobnosti mezinárodní dohody nazvané Prüm byly poprvé oznámeny v prosinci roku 2021. Kritika ze strany evropských regulátorů dat nicméně v posledních týdnech zesílila, protože pochopili plný dopad těchto plánů....