Robotický vysavač je cvičený k vyhýbání se exkrementům domácích zvířat
Technologie
Foto: Shutterstock

Robotický vysavač je cvičený k vyhýbání se exkrementům domácích zvířat

Nejnovější model robotického vysavače Roomba podle výrobce rozpoznává a vyhýbá se kabelům a „odpadu domácích mazlíčků“.

11.01.22

Majitelé robotických vysavačů již dříve zdokumentovali u svých chytrých zařízení jejich problematické „chování“, se kterým se při úklidu potýkají. Šlo například o „bezmyšlenkovité“ šíření fekálií domácích zvířat. To se pak nejedná o úklid, spíš naopak - robot nadělá mnoho nepříjemného nepořádku. 

Konkurenční zařízení se podle svých výrobců vyhýbají nepřístojnostem způsobeným domácími zvířaty. Recenzent magazínu Wired například poznamenal, že nový přístroj od Roborocku se zvířecím exkrementům vyhnul. 

Společnost iRobot, která novou Roombu vyrábí, slíbila, že upgraduje všechny nové roboty Roomba j7+, které se doposud nedokázaly vyhnout odpadu od domácích zvířat. Algoritmy ovládající robota byly prý vyškoleny na „stovkách tisíc obrázků skutečného, ​​falešného a simulovaného odpadu psů a koček“. 

BBC News se výrobce dotázala, zda se jeho záruka bude vztahovat i na „méně pevný“ odpad domácích zvířat. Mluvčí iRobotu v reakci na to uvedl, že se slib nevztahuje na vyhýbání se jiným materiálům, než je pevný kočičí nebo psí odpad. 

Vyhýbání se překážkám ve složitém prostředí je výzvou, před kterou stojí mnoho různých typů domácích robotů. Doktorka Sophie Lund Rasmussenová z oddělení výzkumu ochrany přírody na univerzitě v Oxfordu například spolupracuje s výrobci robotických sekaček na minimalizaci rizika pro ježky. 

Pro BBC News řekla, že její výzkum pomocí mrtvol ježků odebraných z místních záchranných center ukázal, že senzorové technologie použité v 18 různých testovaných modelech nebyly schopny detekovat ježky na dálku. Některé roboty se ovšem při kontaktu s tělem ježka zastavily nebo změnily směr. 

Problémy, kterým čelí sekačky a vysavače, však nejsou přímo srovnatelné, protože slouží různým účelům a nemusí používat úplně stejnou technologii.

 

ZDROJ