Pomůže nám umělá inteligence diagnostikovat demenci?
Technologie
Foto: Shutterstock

Pomůže nám umělá inteligence diagnostikovat demenci?

Až jednou uvidíte svoji babičku s telefonem v ruce, jak v rozšířené realitě po pokoji zapáleně hledá červené balónky, ničeho se nelekejte. Pravděpodobně si stáhla aplikaci britských studentů medicíny Mindset4Dementia, která by stárnoucí populaci měla s využitím umělé inteligence pomoci převzít zodpovědnost za vlastní mentální zdraví.

28.05.21

Demence je mozkové onemocnění, které způsobuje ztrátu paměti doprovázenou změnami chování. Strašák, který budí ze spaní populaci starší 60 let a i přes pokročilost současného zdravotnictví zatím nemá žádnou sebediagnostickou metodu, která by se ukazovala jako stoprocentně funkční. Ale už brzy by mít mohla. Stačila by k tomu data od 100 000 uživatelů. 

Mindset4Dementia

Studenti medicíny z londýnské univerzity vyvinuli aplikaci, která je volně ke stažení a využívá řady stimulačních her k shromáždění klinických údajů od lidí s demencí i bez. Každý uživatel, který aplikaci použije, totiž učí umělou inteligenci, jak lidský mozek a myšlení funguje, rozvíjí ji a umožňuje jí čím dál tím dokonaleji rozpoznat, jak to vypadá, když něco není úplně v pořádku.

Na jejím vývoji se podíleli jak lékaři a studenti medicíny, tak zkušení UX a UI designéři. Její největší nadějí je, že se díky ní podaří vytvořit užitečnou databázi, která by jednoho dne mohla vést ke screeningu demence. To znamená, že poté, co někdo dokončí test a vykazuje známky onemocnění, aplikace mu sama doporučí vyhledat odborníka. Jedním z největších problémů tohoto onemocnění je totiž skutečnost, že kvůli jeho stigmatizaci zůstává řada pacientů po dlouhou dobu nediagnostikovaná.

Váš osobní AI lékař

Aplikace funguje v podstatě podobně jako tradiční návštěva u lékaře, v první fázi vám formou přátelského a nenásilného rozhovoru položí několik otázek týkajících se užívaných léků, duševního zdraví, konzumace alkoholu a rekreačního užívání drog.

Nad otázkou týkající se užívání drog přitom nechybí úsměvné připomenutí, že poskytované informace mají vytvořit lepší obraz o diagnóze, a že Mindset4Dementia není nijak spojen s policií. Podle jednoho z autorů aplikace Hamzaha Selima došlo po přidání tohoto připomenutí k 80% nárůstu počtu lidí, kteří na tuto otázku odpověděli.

Celá aplikace má jednoduché, nekomplikované barevné schéma a přehledné rozložení. "Pro lidi s mírnou až středně těžkou demencí je obtížné zacházet s věcmi, které se mění příliš rychle nebo vypadají na obrazovce matoucí," upřesňuje Selim, který celou aplikaci vyvíjel ve spolupráci s pacienty s diagnostikovanou demencí.

Krok za krokem

Zahajovací test pak žádá uživatele, aby spojili symboly s čísly, čímž testuje jejich kognitivní spoje. Tato část je navržena tak, aby uživateli poskytla pocit kontroly nad testem, aniž by jej uváděla do rozpaků. Nechybí zde ani tlačítko s nápisem: „Mám potíže“. "Chtěli jsme ujistit lidi, že testování mohou přerušit, kdykoli chtějí," říká Selim, “podobným způsobem, jako by mohli vyjádřit své nepohodlí v ordinaci u lékaře.”

Po první části následuje „Stroopův test“, ve kterém jsou uživatelé požádáni, aby pojmenovali barvu slova, přičemž samotné slovo je barva. Selim říká, že lidé v této fázi snadno propadnou frustraci, proto tým přidal štítek, který říká: „Nebojte se, prostě pokračujte.“ 

Poslední úkol v aplikaci využívá rozšířenou realitu k promítání balónků do okolního světa, které musí uživatelé najít a prasknout. Vysvětlit starším uživatelům, že mají ve svém reálném pokoji hledat virtuální balon, bylo podle Salima zpočátku opravdovou noční můrou.

Pak ale tým přišel s nápadem postavit uživatele do role detektivů a požádat je, aby si telefon představili jako detektivní lupu. "Celé to bylo hodně o hledání společné řeči, která by byla použitelná pro moderní technologie a zároveň by jí uživatelé rozuměli," říká Selim.

Už jen těch 100 000 uživatelů

Aplikace samotná byla spuštěna v říjnu tohoto roku a minulý týden se k ní přidala národní billboardová kampaň. Cílem je získat víc reálných uživatelů, protože bez dat svých ambiciózních cílů nikdy nedosáhne. Při rozšiřování a zavádění lékařských aplikací navíc existují značné praktické i etické problémy, zvláště pokud mají aplikace poskytovat jakékoliv rady.

Podle Selima by aplikace potřebovala přibližně 100 000 vstupů, aby vytvořila „vypovídající databázi“, o kterou se lze opřít a byla schopna co nejpřesněji diagnostikovat, zda pacient trpí nebo netrpí demencí. Zatím jich má něco málo přes 10 000. Tak pokud umíte anglicky a budete mít chvilku času, zkuste si testem projít. Ve stáří jako když najdete.

 

Zdroj: https://www.designweek.co.uk/issues/23-29-november-2020/this-ai-task-based-app-hopes-to-improve-dementia-care/ 

Související