Microsoft sází 20 miliard dolarů na AI společnost Nuance
Technologie
Foto: Shutterstock

Microsoft sází 20 miliard dolarů na AI společnost Nuance

Technologický gigant Microsoft plánuje koupit firmu zabývající se umělou inteligencí a známou tím, že pomáhala vyvíjet software Applu pro rozpoznávání řeči. Má jít o obří obchod, na cenovce stojí neuvěřitelných 20 miliard dolarů.

22.05.21

Nákup společnosti Nuance Communications je po akvizici LinkedInu v roce 2016 druhým největším v historii společnosti Microsoft. Microsoft uvedl, že posílí své pozice v oblasti softwaru a umělé inteligence pro zdravotnické společnosti. „Telehealth“ a vzdálená vyšetření lékaři zaznamenaly během pandemie koronaviru velký rozmach. Předpokládá se, že tento růst bude pokračovat i po pandemii.

„Společnost Nuance poskytuje vrstvu umělé inteligence (AI) pro zdravotní péči,“ uvedl ve svém prohlášení generální ředitel společnosti Microsoft Satya Nadella. „AI je nejdůležitější prioritou technologií a zdravotní péče je její nejnaléhavější aplikací.“

Dohoda, která zahrnuje závazky společnosti Nuance, má být dotažena letos. Společnost Nuance se sídlem v Massachusetts byla založena v roce 1992. Globálně zaměstnává více než 1 600 lidí a působí ve 28 zemích. Je známým průkopníkem v odvětví rozpoznávání řeči, v poslední době se zaměřuje na poskytování softwaru pro zdravotnický průmysl, například software, který pomáhá automatizovat radiologické zprávy a usnadňuje lékařům vytváření poznámek pacientů diktováním.

Téměř 80 % amerických nemocnic je již zákazníky společnosti Nuance, uvedl Nadella. Zakoupením firmy se skokově rozšíří potenciální trh společnosti Microsoft v odvětví zdravotní péče. Vedení společnosti Nuance uvedlo, že spojení sil s Microsoftem pomůže prohloubit cloudová řešení a umožní jí proniknout do stávající globální zákaznické základny Microsoftu.

Akvizice vychází z partnerství, které obě společnosti rozjely v roce 2019 za účelem automatizace klinické administrativní práce a dokumentace.

Analytik společnosti Wedbush Securities Dan Ives prohlásil, že dohoda byla „podle našeho názoru pro Microsoft bezpochyby strategická a přesně zapadá do jejích snah v oblasti zdravotní péče v době, kdy nemocnice a lékaři adaptují schopnosti umělé inteligence příští generace od leaderů, jako je právě společnost Nuance“.

Microsoft má zaplatit 56 dolarů za akcii, aby společnost Nuance dostal pod svá křídla. Tato cena je o 23 % vyšší než ta, za kterou byly akcie v době dohody obchodovány. Akcie Microsoftu po oznámení akvizice stagnovaly, zatímco Nuance získala více než 16 %. Představenstva obou společností už transakci schválila.

 

Zdroj: www.bbc.com 

Související