Do roku 2050 bude mít většina domácností humanoidního robota, říká Musk
Technologie
Foto: Shutterstock

Do roku 2050 bude mít většina domácností humanoidního robota, říká Musk

Humanoidní asistenční domácí roboti by mohli být další velkou světovou novinkou. V novém rozhovoru TEDu Elon Musk vysvětluje, jak se vývoj plně samořídícího systému Tesla promítá do jeho práce v oblasti robotiky, a že bude mít většina domácností v nepříliš vzdálené budoucnosti pravděpodobně humanoidní roboty.

01.05.22

Musk se s tazatelem shoduje, že přibližně do roku 2050 bude mít většina domácností svého robota, ačkoli hlavním kamenem úrazu zůstává zdokonalování umělé inteligence (AI). V obsáhlém rozhovoru se generální ředitel společnosti Tesla dotýká i své práce ve společnostech SpaceX, Neuralink a The Boring Company a také negativních reakcí veřejnosti na jeho obrovské bohatství a chování na sociálních sítích.

„Chvíli mi trvalo, než jsem si uvědomil, že k vyřešení samořízení je opravdu potřeba vyřešit reálnou umělou inteligenci," říká Musk. „A v okamžiku, kdy vyřešíte reálnou umělou inteligenci pro auto, což je vlastně robot na čtyřech kolech, můžete to pak zobecnit i na robota na nohou."

V rozhovoru Musk vyzdvihuje skutečnost, že společnosti jako Boston Dynamics ukázaly, že je možné vyrábět přesvědčivé humanoidní roboty. Nicméně k tomu, abychom se dočkali inteligentních robotů schopných pomáhat v domácnosti, máme ještě přece jen daleko. „V současné době chybí robotům dostatek inteligence na to, aby se mohli orientovat v reálném světě a dělat užitečné věci, aniž by jim někdo dával výslovné pokyny," říká Musk a zároveň dodává: „To jsou nicméně dvě věci, ve kterých je Tesla velmi dobrá. A tak nám v podstatě stačí navrhnout specializované aktuátory a senzory, které jsou pro humanoidního robota potřeba.“

Musk nicméně upozorňuje, že pokud jde o AI, svět bude muset tvrdě pracovat na tom, aby se vyhnul dystopickému scénáři. Ředitel SpaceX a Tesly již dříve uvedl, že jeho další společnost Neuralink byla částečně založena proto, aby "hrozbu umělé inteligence zmírnila“.

V rozhovoru Musk vysvětluje, že lokalizovaný čip ROM, který nelze aktualizovat vzduchem, by pomohl zachovat určitou bezpečnost inteligentních robotů. Například kdyby někdo robotovi řekl, ať přestane, vzal by to na vědomí a ukončil svou aktuální činnost. Říká také, že podle něj "by měla existovat regulační agentura pro umělou inteligenci".

Musk zmiňuje, že inteligentní robot bude nejprve nasazen k vykonávání nebezpečných a nudných prací, které nikdo nechce dělat, a poté se stane pokročilejším, což mu umožní mimo jiné starat se o lidi, vařit večeři a sekat trávník.

Na otázku ohledně časového plánu vzniku takového robota Musk odpovídá: „Myslím, že zajímavý prototyp budeme mít někdy v tomto roce. Možná budeme mít něco užitečného příští rok, ale myslím si, že s nejvyšší pravděpodobností nejméně do dvou let.“ Dále zmiňuje, že podle něj budou náklady na humanoidního robota pravděpodobně nižší než náklady na automobil, i když zpočátku budou vyšší, dokud se výroba nedohoní a náklady nesníží. „Pak budeme svědky rychlého růstu užitečnosti humanoidních robotů, poklesu nákladů a rozšiřování výroby," vysvětluje.

Muskovi řeči o inteligentních robotech nicméně vyvolávají z některých stran skeptické komentáře, částečně založené na tom, že co se týká termínů, tento vynálezce je známý svými přehnanými sliby. Ve skutečnosti už loni unikla interní zpráva společnosti Tesla, z níž vyplývá, že společnost je mnohem dále od dosažení autonomie úrovně 5, než Musk dříve naznačil ve svém veřejném prohlášení.

Elon Musk je díky své práci a veřejnému působení rozporuplnou osobností. Zatímco někteří ho považují za jednoho z největších vynálezců na světě, pro jiné je spíš jen mužem, který umí sám sebe skvěle propagovat. Generální ředitel společností SpaceX a Tesla se také zabývá tím, co považuje za "axiomatické chyby" v kritice, která je na něj mířena kvůli jeho obrovskému bohatství.

Musk vyzdvihuje skutečnost, že "momentálně ani nevlastní dům" a "střídá" volné ložnice přátel. Navíc práci, kterou se jeho společnosti zabývají, označuje za "filantropii", protože Tesla podle něj urychluje udržitelnou energetiku a SpaceX pracuje na zajištění dlouhodobého přežití lidstva.

Celý rozhovor zahrnuje i mnoho dalších zajímavých témat, včetně faktu, že Musk spí na podlaze své továrny Tesla Gigafactory, aby projevil solidaritu se svými zaměstnanci, či vyprávění o působivém technologickém výkonu při stavbě lodi Starship společnosti SpaceX, která bude první plně opakovaně použitelnou nosnou raketou v historii.

 

ZDROJ

Související

Zkouška nosné rakety SpaceX skončila v plamenech

„Jo, vlastně to není dobré. Tým posuzuje poškození,“ uvedl Musk na Twitteru po výbuchu prototypu zařízení Super Heavy Booster 7. Nehodu je možné vidět na záznamu NASA Spaceflight. Exploze, která změnila základnu rakety v kouli plamenů a silného kouře a dokonce se zdálo se, že otřásla videokamerou,...


Elon Musk spekuluje o uložení veškeré lidské DNA do databáze

Ačkoli referenční genom byl v poslední době zpochybňován a vědci k němu přidali více než dva miliony dalších variant, k uložení celé sekvence do tradičního počítače stále není potřeba mnoho místa. A nyní se Elon Musk, generální ředitel společnosti Tesla a SpaceX, opět vyjadřuje k tématu, které...


České zařízení pro zachytávání CO2 se zúčastnilo soutěže o milion dolarů. Peníze věnoval inovátor Musk

Ačkoliv tuzemský projekt nakonec cenu nezískal, lze jeho výběr mezi nominované považovat za velký úspěch. Mezi inovativní projekty, které mají přispět k řešení klimatické krize, organizátoři v následujících letech rozdělí celkem 100 milionů dolarů, které soutěži věnoval podnikatel Elon Musk a jeho...