Do roku 2026 bude až 90 % online obsahu vytvářeno pomocí umělé inteligence
Technologie
Foto: Shutterstock

Do roku 2026 bude až 90 % online obsahu vytvářeno pomocí umělé inteligence

Často slyšíme radu: „Nevěřte všemu, co vidíte na internetu.“ Podle nové zprávy Europolu máme všechny důvody k tomu, abychom naši ostražitost opravdu zvýšili.

23.09.22

"Odborníci odhadují, že do roku 2026 může být až 90 % online obsahu vytvořeno umělou inteligencí," varuje zpráva a dodává, že syntetická data "označují obsah vytvořený nebo zmanipulovaný pomocí umělé inteligence".

"Ve většině případů jsou syntetická data vytvářena pro účely her, zlepšení služeb nebo zvyšování kvality života," pokračuje zpráva, "ale nárůst syntetického obsahu a zdokonalení technologií dává možnost vzniku dezinformací."

Riziko dezinformací

Jak asi není třeba zdůrazňovat, 90 procent je dost zarážející číslo. Lidé si už samozřejmě na přítomnost botů do jisté míry zvykli a programy generované umělou inteligencí pro převod textu na obraz rozhodně dokáží velké divy. Přesto není naším standardem nutně předpokládat, že téměř vše, s čím přijdeme do digitálního kontaktu, může být, no, falešné.

"Lidé denně důvěřují svému vlastnímu vnímání, které je vede a říká jim, co je skutečné a co ne," uvádí se ve zprávě Europolu. "Sluchové a vizuální vnímání události často považují za pravdivý popis události. Ale co když může být zachycený obsah vytvořen uměle a upraven tak, aby ukazoval události, které se nikdy neodehrály, aby zkresloval nebo překrucovala pravdu?" dodává.

Mnoho otázek, málo odpovědí

Zpráva Europolu se poměrně silně zaměřila na dezinformace, zejména ty, které jsou řízeny technologií deepfake. Číslo 90 % však vyvolává i další otázky – co systémy umělé inteligence jako Dall-E a GPT-3 znamenají pro umělce, spisovatele a další tvůrce obsahu? A když se ještě jednou vrátíme k dezinformacím, jak bude vlastně vypadat šíření informací, nemluvě o jejich konzumaci, v éře, která bude v takové míře poháněna digitální technikou generovanou umělou inteligencí?

Na všechny tyto otázky zatím nemáme odpovědi, všichni se konec konců teprve snažíme porozumět rychle se vyvíjejícímu světu kolem nás. Měli bychom mít ale na paměti, že velké změny se dějí a není třeba k nim přistupovat s paralyzujícím strachem, ale opatrnost je určitě na místě.

 

ZDROJ

Související

Z obrazovek se vynořují děsivé postavy vytvořené umělou inteligencí

Jeden uživatel Twitteru požádal model umělé inteligence nazvaný DALL-E mini, od té doby přejmenovaný na Craiyon, aby generoval obrázky slova „crungus“. Konzistentní téma následných výstupů bylo překvapivé: obrázek za obrázkem chrčícího, chlupatého muže podobného koze. Následovaly obrázky Loab –...


Startup chce skoncovat s nespokojeností v zaměstnání

Algoritmus vytvořený společností Supertalent využívá umělou inteligenci a chytrou psychometrii. Na jejich základě vyhodnotí, zda se k sobě firma a kandidát hodí. Při výpočtech zkoumá 343 různých datových bodů a testuje společné hodnoty nebo osobnosti. Výsledek tedy nevychází pouze z předchozích...


Autoři začínají využívat umělou inteligenci k rychlému psaní románů

Leppová, autorka vystupující pod pseudonymem Leanne Leedsová, řekla, že začala používat program umělé inteligence, který jí pomáhá s psaním, a ona díky tomu rychleji publikuje nové romány. Zbývá jí tak více času na dolaďování částí textu nebo na hledání inspirace k jednotlivým pasážím, místo aby...