Martin Kysilka, 27. ZÁŘÍ 2017
Co to je: Vědci z Northeastern University učinili velký pokrok ve vývoji antén nové generace. Jejich antény jsou totiž stokrát menší než ty současné. Proč je tento pokrok tak zásadní? V dnešním světě se součástky mobilních bezdrátových technologií den co den zmenšují, ale velikost antén zůstávala stejná. Alespoň do teď.
"Současné antény jsou limitované svou velikostí. Nelze je bioimplantovat, nelze je aplikovat stříkací jehlou, nelze je požít" vysvětluje Nian Sun, profesor a elektroinženýr z Northeastern University.
Antény vyvinuté Nianem a jeho týmem fungují na zcela jiném principu, než na jaký jsme u tradičních antén zvyklí. Klasická anténa přijímá a vysílá elektromagnetické vlny. Taková anténa musí mít určitou velikost, aby byla vůbec schopna fungovat v rámci elektromagnetické radiace. Antény z Northeastern University fungují na bázi akustické rezonance, jež má tisíckrát menší vlnové délky než elektromagnetické vlny.
Tým zatím vyvinul dva typy akustických antén. Ta první má kruhovitou membránu a je využívána pro frekvece v gigahertzovém pásmu – včetně frekvencí používaných pro Wi-Fi. Druhá akustická anténa má obdelníkovitou membránu pro megahertzové frekvence používané například u televize a rádia. Obě antény jsou menší než 1mm a lze je společně vložit do jednoho čipu. Při testování měly akustické antény lepší výsledky než ty tradiční elektromagnetické.
Dopad: Velikost nových akustických antén bude mít značný vliv i na velikost technologií, do kterých se implementují – smartphony, satelity a jiné zařízení, které využívají antény ke komunikaci. Největší potenciál využití je však v aplikaci těchto antén do technologií, které ještě nejsou masově rozšířeny. Otevírají se tak zcela nové možnosti uplatnění od poživatelnch antén přes mozkové implantáty až po pokročilou nanorobotiku.
Originální článek