Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /www/doc/www.6dhub.cz/www/templates/6dhub/html/com_k2/default/item.php on line 37
Vědci obdarovali roboty hmatem
Technologie

Vědci obdarovali roboty hmatem

10.05.21

Martin Kysilka, 21. ŘÍJNA 2017

V čem je problém: Na rozdíl od zraku a sluchu smysl hmatu je velmi složité číselně popsat. Zatímco změřit decibely či lumeny je dnes poměrně jednoduché, hmat je velmi subjektivní a stejně tak jeho popis – je to tvrdé, drsné nebo hrubé? A co teprve kdybychom darem hmatu chtěli obdarovat roboty? 

Řešení: Společnost SynTouch, jež se zrodila na půdě University of Southern California, vytvořila speciální citlivé roboprsty, které z tření povrchu (hrubost, chlad...) dokážou určit až patnáct různých dimenzí materiálu. Pro společnou budoucnost robotů a lidí je tento prvek naprosto zásadní. Nechceme přece, aby naši domácnost spravoval necitlivý robot.

Tyto roboprsty necítí okolní svět tak jako ty naše, které spoléhají na nervy. V konečkách těchto prstů je totiž vloženo 19 super citlivých elektrod skrytých pod nataženou vrstvou silikonu. Mezera mezi silikonem a elektrodami je vyplněna fyziologickým roztokem. Když je prst přitisknut k materiálu, elektrody změří měnící se odpor skrze solný roztok. Robot tak „vycítí“ vyvinutý tlak a podle toho následně vyčíslí jeho vlastnosti.

Pro měření povrchu prsty monitorují vibrace. „Pokud prsty přejedou přes texturovaný povrch, jako je například látka obleku, zachytí vysokofrekvenční oscilace, které odhalí, o jaký materiál se jedná,“ vysvětluje SynTouch CEO a spoluzakladatel Gerald Loeb. „Pokud prsty přejedou přes odlišný povrch, ucítí jiný vzorec vibrací a podle toho zaznamenají rozdíl například mezi bavlněnou košilí a hedvábnou kravatou“.

Robot dokáže změřit dokonce i teplotu a to velmi přesně. Jak? Důvod, proč podlahové dlaždice studí a koberec ne, není kvůli tomu, že dlaždice mají jinou teplotu. Oba dva materiály mají stejnou pokojovou teplotu, ale dlaždice studí, protože přenáší teplo z chodidla rychleji než koberec. Prsty od SynTouch neměří jen teplotu daného materiálu, ale i jeho vnímanou teplotu – monitorováním transféru teploty.

Dopad: Technologie jakosti materiálu by mimo robotiku mohla najít uplatnění například i v online nakupování. Eshopy s oblečením by mohly jednoho dne u svých produktů uvádět mimo barvu a velikost také vlastnosti materiálu – například 6 z 10 stupňů měkkosti. Nakupujícím by se tak už nestalo, že by obdrželi svetr, který by nebyl tak pohodlný, jako se jevil z obrázku v eshopu.

Technologie je ukázkou toho, jaké možnosti nám odkrývají levné a přitom účinné senzory, které dokážou číselně definovat subjektivní kvality materiálů. Kombinace těchto technologií s umělou inteligencí či měkkou robotikou (soft robotics) přinese do robotiky obrovský disruptivní potenciál.

Originální článek

Související

Nanorobot z DNA pomůže lépe pochopit rakovinu

Lidské buňky jsou vystaveny mechanickým silám působícím v mikroskopickém měřítku. Ty spouštějí biologické signály nezbytné pro mnoho buněčných procesů podílejících se na normálním fungování těla nebo na vzniku nemocí. Například pocit doteku je částečně podmíněn působením mechanických sil na...


Zombie pavouci! Vědci proměnili mrtvé pavouky v roboty

Pro novou studii inženýři upravili mrtvé pavouky tak, aby sloužili jako mechanická chapadla, která se mohou začlenit do přirozeného prostředí a zároveň zvedat nejrůznější předměty. Těmto zombie pavoukům pak říkají "nekroboti". Na rozdíl od tvrdých plastů, kovů a elektroniky, výzkumník Daniel...


Díky nové technologii bude mít umělá inteligence oči. Výkonnější než ty lidské

Technologie, která je popsána v nedávné studii publikované v časopise ACS Nano, je vlastně ještě výkonnější než lidské oko, alespoň pokud jde o rozsah vlnových délek, které dokáže vnímat; od ultrafialového přes viditelné světlo až po infračervené spektrum. K její jedinečnosti dále přispívá...