V čem je problém: V Číně jsou ročně uneseny desítky tisíc dětí. Únosci je prodávají buď novým rodinám anebo v těch horších případech mafii, která unesené děti nutí pracovat v továrnách anebo prostituovat.
Řešení: Čínské společnosti Baidu, provozující stejnojmenný internetový portál s nejpoužívanějším čínským vyhledávačem, se podařilo díky programu umělé inteligence opět spojit násilně rozdělenou rodinu.
Třiatřicetiletý Fu Gui narozen v západočínskén Chongqing byl v roce 1990 unesen a převezen do provincie Fujian v jihovýchodní Číně. Charitativní organizace Baobeihuijia (anglicky Baby Come Home), jejímž cílem je spojovat ztracené děti s jejich biologickými rodinami, kde se Fu Gui registroval v roce 2009 a jeho rodina v roce 2017, se spojila s Baidu a za pomocí jejich programu pro rozpoznávání obličejů napříč věkem zanalyzovali fotografie malého Gu Guia. Algoritmus poté srovnal dané fotografie s celou svou fotodatabází a identifikoval potencionální shody na základě podobných rysů. DNA test potvrdil úspěšnou shodu.
Databáze Baidu skýtá na 200 milionů vzorků fotografií, na kterých algoritmus trénuje a zlepšuje svou citlivost a přesnost. Momentálně program vykazuje 99% přesnost.
Dopad: Programy umělé inteligence jako je tento, mají neuvěřitelný potenciál v identifikaci a lokalizaci ztracených dětí. Nonstop vývoj algoritmů a umělé inteligence exponenciálně zvýší počet znovushledaných rodin, které byly rozděleny nepřízní osudu.