Martin Kysilka, 16. ČERVENCE 2018
Co to je: Vědkyně Dina Katabi z MIT vymyslela způsob, jak sledovat pohyb člověka skrz zeď bez použití jediného senzoru. Dina a její tým vytrénovaly systém umělé inteligence za pomocí rádiových vln a stovek hodin video záznamu s chodícími lidmi. Na základě toho, algoritmy vygenerovali virtuální figuríny, které přesně kopírovali pohyb lidí za zdí. Systém nazvaný RF-Pose navíc dokáže jednotlivé lidi rozpoznat. Klíčové pro tuto technologii byly algoritmy strojového učení, které se na hodinách video materiálu naučily správně interpretovat rádiové vlny.
Dopad: Jedno z možných užití systému by mohlo být monitorování lidí, u kterých hrozí riziko pádu nebo se nachází v nebezpečné situaci – tedy starší lidé a tělesně postižení. Co však asi napadlo každého z vás, je velmi mocné sledovací zařízení. Na nedávné konferenci se Katabi vyjádřila, že již pracuje na tom, aby data byla zcela anonymní a aby jejich sběr byl možný pouze se souhlasem dotyčného člověka. Také dodala, že technologii lze velmi efektivně blokovat.
Trénováním umělé inteligence na rozdílných sadách dat – v tomto případě rádiové frekvence a video – dosáhneme mnohem zajímavějších a komplexnějších výstupů. Jen si představte, kolik technologických průlomů na podobném principu (ale s jiným typem dat) nás ještě čeká.
Originální článek