Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /www/doc/www.6dhub.cz/www/templates/6dhub/html/com_k2/default/item.php on line 37
Umělá inteligence mění zdravotnictví, bleskově počítá buňky a snadno identifikuje pacienta
Technologie

Umělá inteligence mění zdravotnictví, bleskově počítá buňky a snadno identifikuje pacienta

10.05.21

Jan Handl, 20. 05. 20

AI je ve zdravotnictví je horkým tématem po celá léta a s pokroky v deep learningu se úspěšně implementuje v širokém spektru lékařských postupů.

Přínosem je nejen úspora nákladů, ale v některých případech AI doslova zachraňuje životy. Obstará diagnostiku, tedy vyhodnocování nejrůznějších vyšetření a také sledování pacientova stavu na dálku na základě jeho zdravotních výsledků. Záznamy z operací pak pomáhají medikům v přípravě na praxi.

Umělá inteligence umí rychle a přesně počítat buňky. K dosažení táto funkce je AI model trénován k identifikaci buněčných jader. Poznatky z předchozích výsledků jsou pomocí strojového učení používány ke zlepšování identifikace. Vědci v oblasti vývoje léčiv mohou testovat mnohem více sloučenin, rychleji a s větší přesností než kdykoli předtím. Nové léky mohou pak přijít na trh dříve, zachránit lidské životy a snížit náklady na výzkum.

Pokrok nastal ve vedení lékařských záznamů a ukládání průběhu léčby a operací, roboti už zvládnou ošetřit méně závažné rány. Systémy pro rozpoznávání obličejů mohou sloužit k identifikaci pacienta, omyly personálu napraví z devadesáti procent dříve, než dojde k zásadním problémům. Během 30 měsíců v letech 2013 až 2015 se v 181 amerických nemocnicích vyskytlo 7600 případů záměny pacientů, přičemž zhruba 9 procent z těchto chyb vedlo ke smrti nebo poškození pacienta. Příčinou smrti byly například vzhledem k pacientově stavu nesprávně zvolené resuscitační techniky nebo špatné léky.

Umělá inteligence značně zrychluje vyhodnocování různého snímkování pacienta, umí najít problematická místa na těle a na základě zkušeností se učí a zdokonaluje. V průběhu léčby pak AI sleduje vývoj nemoci a doporučuje léčbu, a to od zlomenin až po závažnější problémy. AI snadno odhalí změny mezi rentgenovými a dalšími snímky z různých etap léčby a pracuje nejen ve prospěch pacienta, ale také lékařů, kterým šetří čas potřebný pro rutinní procesy.

Vyvíjené systémy umělé inteligence se zkušenostmi nabývají na přesnosti a rychlosti, učí se a je v nich zpětně možné dohledat všechnu potřebnou dokumentaci související s pacientovým stavem v minulosti. Lékaři mohou být nahrazeni při identifikaci například zlomeniny a pravděpodobnost záměny pacientů se výrazně snižuje. Medici se mohou s principy léčby seznámit prostřednictvím dat skutečných pacientů, poznají, co umí jejich zkušenější kolegové, a co počítače. Umělá inteligence umí také zajistit, aby při operaci nezůstal v těle pacienta některý z nástrojů, a pro anesteziologa je výraznou pomocí při zaznamenávání stavu pacienta v průběhu operace. AI už dávno není v lékařství experimentem, ale nabízí skutečná řešení v mnoha oblastech.

Zdroj: https://thenextweb.com/neural/2020/05/06/visual-ai-how-computer-vision-is-transforming-health-care-syndication/

Související