V čem je problém: Keňským slonům se nově dostane revoluční ochrany proti pytlákům a to díky novým sledovacím obojkům, které jsou vybaveny speciálními senzory pro střelbu ze zbraní.
Nelegální lov slonů a jiných ikonických afrických zvířat je kvůli vzrůstající poptávce v jistých zemích Dálného východu na vzestupu. Se vzrůstající poptávkou se zvýšily i ceny a pytláctví se opět stalo lukrativním byznysem. Organizace Save the Elephants odhaduje, že za rok 2010-2017 bylo pro slonovinu zabito na 100 000 slonů.
Řešení: Vanderbilt University spolu s Colorado State University nedávno vyvinuly nový systém zvaný WIPER, který prostřednictvím senzorů dokáže identifikovat a zaměřit zdroj střelby z loveckých pušek. Přestože pytláci při střelbě používají různá tlumící zařízení, samotná střelba kromě hluku také produkuje akustické rázové vlny, které nelze nikterak potlačit. WIPER senzory tyto vlny dokážou zachytit a na zakladě toho rozpoznat letící kulku. WIPER hned poté odešle souřadnice místa střelby příslušným autoritám. Vanderbilt plánuje z WIPERu udělat volně dostupný open-source program pro nové trackovací zařízení.
Dopad: Tento případ je skvělým příkladem toho, jak flexibilní využití může míť síť vzájemně propojených senzorů a jiných chytrých zařízení. Tento tzv. Internet věcí (Internet of Things) nám dokáže poskytnout širokopásmovou komunikaci a přenos téměř dokonalých informací a to vše v reálném čase.
Rozhodnutí udělat z WIPERu veřejně dostupný open-source pro všechny výrobce trackujících zařízení bude klíčovým tahem v boji proti pytlákům a snad tak pomůže ochránit ohrožené druhy zvířat, které jsou především kvůli pytlákům na pokraji vyhynutí.
Originální článek