Martin Kysilka, 9. ŘÍJNA 2018
Jeden z nejdůležitějších zaměstnanců Googlu, vynálezce a futurolog Ray Kurzweil, již několikrát v historii dokázal, že jeho predikce nejsou pouze šťastné odhady. Doposud se z jeho 147 prognóz od roku 1990 vyplnilo neuvěřitelných 86 procent. Podle Billa Gatese se jedná o nejlepšího experta v předpovídání budoucnosti nejen umělé inteligence. Předpovědi Raye Kurzweila jsou založené na logickém exponenciálním technologickém vývoji.
Ray Kurzweil
Raymond „Ray“ Kurzweil je americký vynálezce, futurolog, spoluzakladatel Singularity University a jedna z klíčových postav technologického vývoje v Googlu. Je autorem sedmi knih, vlastní přes 400 patentů a obdržel 20 čestných uznání od amerických prezidentů.
Lidstvo se blíží ke zlomovému bodu, který Ray Kurzweil a jiní vizionáři nazývají „singularita“, tedy moment, kdy schopnosti strojů překonají schopnosti lidí. Podle Raye singularita nastane v roce 2045. Narozdíl od Billa Gatese, Ray je optimista a věří v takzvaný transhumanismus, tedy v jakési spojení mezi lidmi a stroji.
Pojďme se nejdříve podívat na některé predikce posledních 25 let, které Rayovi vyšly.
V roce 1990 Ray předpověděl...
- ...že do roku 1998 počítač porazí šachového mistra světa. V roce 1997 umělá inteligence od IBM – Deep Blue – porazila Garryho Kasparova.
- ...že do roku 2010 bude počítač schopen odpovídat na dotazy za pomocí informací, které bezdrátově získá na internetu. Dnes to dokážou jak chytré mobily, tak virtuální asistenti – například Alexa od Amazonu.
- ...že v prvním desetiletí 21. století budou postiženým lidem pomáhat exoskeletální protézy. Například společnost Ekso Bionics přesně takové protézy vyrábí.
V roce 1999 Ray předpověděl...
- ...že do roku 2009 lidé budou moci ovládat počítače prostřednictvím hlasových povelů.
- ...displeje v brýlích kolem roku 2009. Ačkoliv mnozí výzkumníci experimentovali s podobnými technologiemi již dříve, prvním seriózním projektem byly až Google Glass. Jejich první prototyp byl zhotoven již v roce 2011. Nyní zažíváme boom rozšířené reality. Mezi nejznámější AR brýle patří Hololens od Microsoftu.
V roce 2005 Ray předpověděl...
- ...že v roce 2010 budou existovat přístroje, které dokážou překládat cizí řeč v reálném čase, přičemž výstup bude text v displeji brýlí. Překlad mluveného slova v reálném čase umělo v roce 2010 mnoho aplikací včetně Skypu a Google Translateru. Proč takové brýle nejsou v prodeji? Ačkoliv projekt chytrých brýlí vypadal nadějně, brýle se nikdy nedostaly k široké veřejnosti. Jedním z důvodů, proč se Google Glass nedostaly na trh je ochrana soukromí. Pro mnohá odvětví podnikání by bylo nenápadně nahrávající zařízení pohromou. V dnešní době jsou tedy brýle s rozšířenou realitou užívány především v B2B prostředí.
Nyní se pojďme podívat na nejzajímavější predikce pro následující dekády.
Predikce Raye Kurzweila pro 21. století
- Kolem roku 2020 se rozšíří brýle, jejichž displejem bude naše sítnice.
- V roce 2025 bude představena nanotechnologie, která nám pomůže pochopit lidský mozek a částečně ho ovládat.
- V roce 2029 umělá inteligence dosáhne lidských schopností a projde Turingovým testem (pokus, který má za cíl prověřit, jestli se nějaký systém umělé inteligence opravdu chová inteligentně).
- Koncem dvacátých let 21. století díky nanobotům v našem těle vymizí většina nemocí.
- Koncem 30. let bude virtuální realita k nerozeznání od skutečnosti. Nepoznáte, zda hovoříte s kamarádem nebo jeho avatarem. Člověk bude moci uploadnout svou mysl/vědomí na internet (nebo jeho nástupce). Díky bezdrátovým sítím budeme moci „telepaticky“ komunikovat s jinými lidmi či stroji.
- Ve 40. letech umělá inteligence překoná lidskou inteligenci násobkem několika miliard a nastane singularita. Většinu lidských činností nahradí nanoboti schopni vytvořit cokoliv od jídla až po města. Běžnou realitou se stanou lidé s vylepšenými částmi těla.
- Do roku 2045 mnohonásobně zvýšíme svou inteligenci napojením naší mozkové kůry na umělou mozkovou kůru v cloudu.
- Koncem 21. století překonáme rychlost světla.
Podle Raye náš svět ovládne technologická singularita, kde stroje budou chytřejší než lidé. Klasické představy o zotročeném lidstvu Kurzweil považuje za velmi nereálné sci-fi. Podle něj na nás stroje nikdy nezaútočí. Naopak nás budou podporovat a budou nám velmi podobné. Pakliže budou mít nové predikce stejnou míru úspěšnosti jako ty staré, čeká nás fascinující století.