Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /www/doc/www.6dhub.cz/www/templates/6dhub/html/com_k2/default/item.php on line 37
NASA, blockchain a kryptoměny
Technologie

NASA, blockchain a kryptoměny

10.05.21

Martin Kysilka, 12. ÚNORA 2018

Co to je: Distribuované databáze jako je blockchain, se stávají technologickým řešením napříč mnoha sektory. Nově aplikaci blockchainu pro vesmírné mise zvažuje i americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku NASA.

Nová prezentace od NASA s názvem „Bitcoin, Blockchains and Efficient Distributed Spacecraft Mission Control“ řeší využití blockchainu a jeho případný dopad pro vesmírné mise.

V jednom z bodů prezentace se například probírá aplikace chytrých kontraktů Ethereového blockchainu pro program SensorWeb – vývoj interoperabilního prostředí satelitových senzorů. Integrace blockchainu a umělé inteligence by měla dramatický dopad na celkovou provázanost systému.

V prosinci NASA udělila grant v hodnotě 333 000 dolarů profesorovi Jin Wei z University of Akron na vývoj chytrého autonomního vesmírného hardwaru, který by mimo jiné odstranil prodlevu v komunikaci. Rychlý přenos dat s co nejnižší možnou odezvou je pro telekomunikaci s (a mezi) vesmírnými sondami zcela zásadní. 

Pro autonomní provoz vesmírných sond či povrchových průzkumných vozidel jako je například Mars rover, je umělá inteligence klíčovou technologií.

„Chceme vyvinout technologii, která rozezná překážky prostředí a vyhne se jim,“ vysvětluje Wei.

Cíl výzkumného programu „Resilient Networking and Computing Paradigm for NASA Space Exploration“ (RNCP) je zdokonalit automatizaci, prostorovou orientaci a umělou inteligenci kosmických sond.

„Nejdříve se musí vyvinout kognitivní datová síť a flexibilní síť s výpočetním vzorcem složeným ze zabezpečené decentralizované infrastruktury“. Vedle blockchainu bude také zásadní aplikace hlubokého učení (AI) a rozhodovacích mechanismů z takzvané „herní teorie“ (disciplína aplikované matematiky, která analyzuje široké spektrum konfliktních rozhodovacích situací).

NASA plánuje do roku 2069 podniknout několik misí do hvězdného systému Alfa Centauri. Bezpilotní vesmírný koráb, který by dokázal přemýšlet a autonomně reagovat na své prostředí, by mohl zajistit cenné informace i z takto vzdálených světů.

Podle Thomase Kacpura, manažera z NASA pro pokročilou komunikaci bude RNCP spoléhat především na Ethereový blockchain.

„Našim cílem je aplikovat blockchain a distrubuovanou umělou inteligenci do vesmírných i pozemních komunikačních sití,“ vysvětluje Kacpura.

Dopad: Výsledný systém složený z blockchainu, AI, chytré sítě next-gen senzorů najde využití i v autonomní dopravě a internetu věcí (IoT). RNCP od NASA by tak mohl být velmi důležitý i pro veřejný a soukromý sektor zde na Zemi. 

NASA chce použít blockchain jako spouštěč distribuované umělé inteligence: rychlý a přitom bezpečný přístup ke klíčovým sadám dat hlubokého učení.

Bude zajímavé sledovat nová uplatnění kryptoměn jako je Ethereum, Neo, and Storj a využití blockchainu organizacemi jako je NASA k odstranění nedostatků dnešní doby dat: pomalý přenos, slabé propojení a nedostatečně chráněný tok dat.

Originální článek

Související