Mikroboti z řas ve vašem těle odhalí a zneškodní nemoci
Technologie

Mikroboti z řas ve vašem těle odhalí a zneškodní nemoci

10.05.21

Martin Kysilka, 18. PROSINCE 2017

Co to je: Představte si hejno dálkově ovládaných mikrobotů cestujících vašimi cévami za účelem detekce a zneškodnění nemoci. Právě na tom pracuje tým výzkumníků z University of Hong Kong. Zatím ale pouze za pomocí krys.

Mikroskopické jednobuněčné řasy Spirulina obalené biokompatibilními nanočásticemi budou ovládány prostřednictvím magnetického pole a sledovat je bude možné skrze magnetickou rezonanci nebo přirozenou bioluminiscenci řas.

Tito částečně organičtí mikroboti rozpoznají nemoc jako je například rakovina a doručí lék ukrytý v řase přímo k nemocným buňkám. Lék vědci uvolní degradací nanočástic magnetitu (Fe3O4, oxid železnato-železitý), jímž jsou řasy obaleny.

Schéma pokrytí řas nanočásticemi magnetitu

Dopad: S novými biokompatibilními materiály a hlavně s novými možnostmi jejich ovládání v živém nebo na živém těle (in vivo) dramaticky vzroste počet úspěšně vyléčených lidí.

Stanou se mikro/nanoboti v našem tělě součástí běžného života? S takovýmto preventivním opatřením bychom už nikdy nemuseli onemocnět. Choroba by byla zneškodněna v zárodku. Ale stejně jako přehnaná čistota může vést ke vzniku alergie, i v tomto případě by se mohly vyskytnout vedlější nechtěné účinky.

Originální článek

Související

Nanočásticový senzor dokáže rozlišit virový a bakteriální zápal plic

Zápal plic může způsobovat mnoho různých typů bakterií a virů, bohužel ale neexistuje snadný způsob, jak určit, který mikrob způsobuje onemocnění konkrétního pacienta. Tato nejistota ztěžuje lékařům volbu účinné léčby, protože antibiotika běžně používaná k léčbě bakteriálního zápalu plic pacientům...


Vědci vypěstovali lidské buňky na robotických kostrách

Proč je pěstování lidských buněk na pohyblivé kostře tak důležité? Obvykle se tyto druhy buněk vyvíjí ve velmi statickém prostředí, jako jsou například tyto mozkové buňky pěstované v Petriho misce. Kvůli tomu však buňky nejsou nijak zvlášť uzpůsobeny k tomu, aby se ohýbaly a pohybovaly tak, jako...


Do roku 2050 bude mít většina domácností humanoidního robota, říká Musk

Musk se s tazatelem shoduje, že přibližně do roku 2050 bude mít většina domácností svého robota, ačkoli hlavním kamenem úrazu zůstává zdokonalování umělé inteligence (AI). V obsáhlém rozhovoru se generální ředitel společnosti Tesla dotýká i své práce ve společnostech SpaceX, Neuralink a The Boring...