Martin Kysilka, 31. BŘEZNA 2018
V čem je problém: Zrak je pro člověka nejdůležitější smysl. Asi 80 % všech informací vnímáme zrakem.
Podle Světové zdravotnické organizace 285 milionů lidí trpí některou ze zrakových poruch. Celá jedna třetina těchto lidí má šedý zákal.
Zpráva vědeckého institutu National Eye uvádí, že více jak polovina Američanů bude mít do svých 80 let šedý zákal. V méně bohatších zemích je šedý zákal částý důvod slepoty.
Pravou příčinu vzniku šedého zákalu zatím neznáme, víme však, že souvisí s přirozeným procesem stárnutí oka.
Řešení: Šedý zákal se již možná brzy stane minulostí. Nový vynález navíc zostří zrak nejen postiženým, ale i všem ostatním. A to až trojnásobně.
Co třikrát lepší zrak vlastně znamená? Pokud máte průměrnou (dobrou) kvalitu zraku a dokážete přečíst text vzdálený tři a půl metru, dokázali byste tentýž text přečíst i na vzdálenost 9 metrů. Lidé, kteří mají nyní problém se zrakem, by tak mohli vidět lépe než průměrný člověk.
Jak je to možné? Díky speciálním dynamickým čočkám z laboratoře Ocumetics. Tyto čočky do očí vpraví stříkačka se solným roztokem. Ten se po 10 sekundách rozloží do požadovaného stavu.
Zní to poněkud drasticky viďte? Dr Garth Webb, který čočky vymyslel, tvrdí, že se jedná téměř o stejný postup jako v případě operace šedého zákalu a navíc zabere pouze 8 minut. Lidé s těmito dynamickými čočkami nikdy neonemocní šedým zákalem. Garth dále dodává, že nošení čoček bude přirozené a nositel jejich přítomnost nebude nikterak pociťovat. Člověk tak nebude namáhat oči a nebude trpět bolestmi hlavy, jak tomu občas býva v případě klasických kontaktních čoček.
Do vývoje bionických čoček byly již investovány 3 miliony dolarů. První testy na lidech začaly v červenci 2017. Původní termín vypuštění čoček na trh byl plánován na březen 2018. Čočky však byly mezitím přizpůsobeny pro masovou produkci, takže musí opět podstoupit proces klinických testů. Datum vydání se tak pravděpodobně o rok protáhne.
Dopad: Nynější verze čoček je zatím limitovaná na lidi, kteří trpí zrakovými poruchami, jako je právě šedý zákal. V budoucnu by však bionické čočky mohly zkvalitnit život všem lidem, kteří mají celkově špatný zrak. Čočky by si mohli osvojit i lidé s naprosto zdravým zrakem, kteří by například kvůli své profesi chtěli svůj smysl zbystřit.
Jednou bychom se díky podobným technologiím mohli dočkat čoček s komunikačními technologiemi či rozšířenou realitou.