Gabriela Kolářová, 07. 05. 2020
Reaktorový filtr Subveco do masek a polomasek pro nejvyšší bezpečnost vyvinul a otestoval tým Centra pokročilých inovačních technologií Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO). Filtr vyvinutý ostravskou VŠB pracuje na úrovni nejkvalitnějších filtrů FFP3, v některých směrech je dokonce převyšuje. Autorem projektu a šéfem týmu je výzkumný pracovník univerzity Roman Fojtík. Tým VŠB nový filtr vyvinul během dvou týdnů.
Dýchání s rouškou, respirátorem nebo maskou s filtrem je obtížné a při delším používání vyčerpávající. Lidem se mlží se brýle, zadýchávají se a někteří omdlévají. Výhodou filtru Subveco je, že zajišťuje to přirozené a pohodlné dýchání.
Filtr Subveco nevyužívá klasický systém nepropustnosti materiálů, ale fyzikálních principů pro dezinfekci vzduchu. Reaktor likviduje všechny viry a pohání ho tužkové baterie. Vzduch prochází zářením, které jej dezinfikuje. Životnost filtru je až 10 tisíc hodin, což může ušetřit miliardy korun za jednorázové roušky, respirátory nebo filtry pro masky. Navíc lze jeho součásti recyklovat.
Nový filtr má pomoci v době pandemie nemoci covid-19 především lidem pracujícím v takzvané první linii. Nové zařízení teď ještě čekají testy v laboratořích Zdravotního ústavu. Dostupný by mohl být zhruba do čtvrt roku. Masky s filtrem má vyrábět česká firma Brano, která dosud dělala jen automobilové díly. Její cena se má pohybovat kolem jednoho tisíce korun. Rozjezd výroby nebude lacinou záležitostí. Výroba formy do vstřikovacího lisu stojí zhruba 130 tisíc eur, z každé formy lze vyrobit zhruba dva miliony masek.
Dopad
Oproti klasickým filtrům jde o zcela jiný systém. Inovativní princip filtru není založen na neprostupnosti materiálu, ale na ozáření vlastním minireaktorem poháněným dvěma tužkovými baterkami - vydýchaný vzduch se dezinfikuje. Filtr je schopen zlikvidovat téměř vše a mohl by tak fungovat i proti biologickým zbraním. Výroba by navíc rozhodně neměla skončit po konci této epidemie, takových masek určitě bude potřeba i nadále.
Zdroj fotografie: www.subveco.com