Jak se český fotbal přizpůsobuje moderní hře: trendy, inovace a vyhlídky do budoucna
Leadership

Jak se český fotbal přizpůsobuje moderní hře: trendy, inovace a vyhlídky do budoucna

Fotbal je ten nejhranější a nejsledovanější sport na světě. Je to sport, který se neustále posouvá dopředu a neustále se snaží zdokonalovat.

12.04.23

O zdokonalení se nesnaží jen zástupci všech světových fotbalvých asociací, ale také samotní aktéři, tím myslíme hráče a samozřejmě mozky týmů, trenéry. Českému fotbalu posledních pár let ujížděl tak trochu vlak, reprezentaci se konstantně dlouhodobě nedařilo, v pohárové Evropě se našim domácím týmům nedařilo pořádně nic uhrát a naši mladí talentovaní hráči hledali cestu do zahraničních větších lig opravdu jen s obtížemi. Pro lepší prožitek z fotbalu, můžete provést registraci krok za krokem na Betano.

Ale časy se mění a zdá se, že český fotbal je po delší odmlce opět na vzestupu a na cestě za dorovnáním mezery. mezi evropskou špičkou a fotbalem naší země. Náš tuzemský fotbal se v posledních letech snaží přizpůsobit moderním trendům a inovacím ve světové hře. Je nezbytně nutné, aby se i český fotbal neustále vyvíjel a přizpůsoboval se moderním požadavkům a trendům a to nejlépe zahraničními angažmá našich hráčů a přímými střety s těmi nejlepšími kluby našeho kontinentu.

V posledních letech se podařilo několika našim hráčům přestoupit a ustálit svou pozici v nejlepších soutěžích Evropy. Mysleme třeba na Tomáše Součka, Vladimíra Coufala, Alexe Krále, Patrika Schicka, Adama Hložka či třeba Václava Černého. Všechny tyto přestupy jsou nesmírně důležité pro posun celého českého fotbalu, jednak české kluby, kterým se takovýhle transfer povede, z něj generují neuvěřitelný finanční přínos. Dále tito hráči dělají dobré jméno českému fotbalu a lize a do reprezentace přinášejí zkušenosti a zlepšení, které mohou v tréninku přenést na mladé naděje naší nejvyšší soutěže, které se poté vrátí o něco lepší a inovovanější domů.

Posledních několik sezon se našim klubům také nedařilo úplně špatně v pohárové Evropě, vzpomeňme si na tažení Slavie, která hrála vyrovnaně v Lize Mistrů proti Barceloně, Interu nebo Borussii Dortmund. Další sezonu se jim pak povedlo postoupit až do čvrtfinále Evropské ligy, čemuž předcházelo famozní vítezství nad anglickým celkem Leicester City.

Českému fotbalu se čím dál tím více daří odbourávat český fotbalový stereotyp tvrdé hry a fyzického fotbalu a implementovat moderní fotbalové trendy jako tzv. pressing, neboli agresivní nátlak na soupeře, daleko větší důraz je u nás dnes vidět i na kombinační hru, ve které naše liga nikdy nijak nevynikala, ale tento trend potvrdila Slavie, která se i proti evropským fotbalovým gigantům nebála držet balon a agresivně napadat už i na půlce soupeře.

Abychom se dokázali i v budoucnu měřit s fotbalovými giganty, je třeba klást daleko větší důraz na rozvoj techniky a rychlosti práce s míčem, ve kterém jsou ty nejlepší ligy stále o kilometry napřed, a tudíž nášim hráčům nezbývalo nic jiného než dorovnávat tyto nedostatky lepší fyzickou a kondiční připraveností, když už to nemají v nohou. Moderní fotbal vyžaduje rychlou a přesnou hru, a proto se o zlepšení začaly snažit už i české týmy. K tomu dochází například díky lepší tréninkové metodice a zapojení moderních technologií jako jsou senzory na hráčích, které pomáhají monitorovat jejich výkonnost.

Jednou z inovací, které se v posledních letech objevily v českém fotbale a která by pokroku měla napomoct, je také větší důraz na analytický přístup k hře. České týmy využívají moderní software pro analýzu dat a videoanalýzu, která jim umožňuje lépe porozumět soupeřům a najít slabiny v jejich hře. Tento analytický přístup se stává stále důležitějším pro úspěch v moderním fotbale.

Uvidíme, jestli snaha českého fotbalu je dostatečná a jestli se nám podaří zastavit pomyslný ujíždějící vlak moderního fotbalu. Třeba nám naše reprezentace už na dalším Euru bude schopna ukázat razantní zlepšení našeho přístupu k fotbalu a jeho trendům.