Inovace ve světě kryproměn. Startup shromažďuje data na jedno místo
Startup scéna
Foto: Shutterstock

Inovace ve světě kryproměn. Startup shromažďuje data na jedno místo

O kryptoměny a otevřené bankovnictví se zajímají už i tradiční finanční instituce. Stále však neexistuje místo, kde by se všechny dostupné informace z této oblasti setkávaly. Česko-slovenský startup Blockmate.io to chce změnit prostřednictvím přístupu k datům z krypto účtů a jejich analýzy.

27.08.22

Blockmate.io vytváří jednotné rozhraní API, které usnadňuje přístup k finančním datům z různých globálních služeb. Přestože je v rané fázi, pokrývá už více než sto milionů uživatelských účtů, přes pět tisíc kryptoměn a tokenů a více než dvacet hlavních kryptoměnových burz. Na další rozvoj nyní startup získal 500 tisíc eur (přibližně 12,2 milionu korun) od fondu investiční skupiny DEPO Ventures a od Tensor Ventures.

Ačkoli všechny hlavní kryptografické burzy už poskytují klientům rozhraní API nebo export dat, neexistuje žádný jednotný rámec. Blockmate proto sází na vysokou poptávku po službách s přidanou hodnotou v oblasti kryptoměn. Chce nabídnout kvalitní přehled o různých účtech na jednom místě a usnadnit hodnocení rizik a úvěrové hodnocení uživatelů.

„Do technologie blockchain jsme poprvé investovali před dvěma lety. Už tehdy bylo pravděpodobné, že nastavený trend decentralizace představuje budoucnost finančního světa. Nebylo však zcela jasné, jak budou jednotlivé aplikace vypadat v praxi a jak je přijme trh a zákazníci. Dnes však blockchain a kryptografii nemůže nikdo ignorovat. Jen tržní kapitalizace bitcoinu loni vzrostla na 1,2 bilionu dolarů. To by ze společnosti dělalo jednu z osmi nejhodnotnějších na světě,“ říká partner DEPO Ventures Michal Ciffra.

Otevřené bankovnictví a decentralizace představují ve finančním světě skutečnou revoluci. Podle odhadů odborníků vzroste globální trh v tomto segmentu mezi lety 2018 a 2026 šestkrát – na více než 43 miliard dolarů.

Analýza chování klienta

Zakladatelé společnosti Blockmate Andrej Coplak a Peter Lauber začali získávat první informace o transakcích v kryptosvětě už v roce 2017. Mezi jejich klienty patřily zpravodajské agentury, vládní nebo finanční instituce. Své know-how následně přenesli do Blockmate a rozhodli se věnovat jeho vývoji na plný úvazek.

Blockmate se zaměřuje na vývojáře, zejména pak na ty z finančně technologických společností. Základní data nabízí vývojářům zdarma. Mohou tak například získat kryptografické údaje, údaje o transakcích a zůstatcích klientů.

Startup zároveň poskytuje komplexní finanční přehled o příjmech a výdajích klienta a umožňuje najít možná rizika na základě kompletní historie jeho chování v oblasti kryptoměn. Startup má také zkušenosti s riziky a identifikací subjektů pro klienty z oblasti vymáhání práva, daňové správy nebo zpravodajských služeb, ale také s oběťmi podvodů.

 

ZDROJ

Související

Brazílie zakazuje prodej iPhonů bez USB napájecích adaptérů

Brazilská spotřebitelská agentura Senacon uvedla, že rozhodnutí Applu nezahrnout napájecí adaptéry do balení nových iPhonů diskriminuje spotřebitele prodejem „nekompletního produktu“. Apple se proti zákazu odvolá. Společnost řekla agentuře Reuters , že bude spolupracovat s brazilskými úřady na...


Byznys na TikToku? Mladí svým idolům posílají tisíce korun

Pro generování vyšších příjmů tímto způsobem je nutná početná základna followerů (v řádech statisíců) a také jejich finanční možnosti. Protože nákup TikTok mincí mohou provádět jen osoby starší 18 let a vzhledem k nízkému věkovému zastoupení uživatelů TikToku v ČR, je otázka, zda mají na nákup...


„Řídit velkou firmu a zároveň si uhlídat čas pro rodinu i pro sebe, je náročný a permanentní zápas,“ říká Daniel Abrahám

Jakou zásadní změnu vidíte za těch 20 let, kdy jste na trhu? Teprve nedávno jsem to probíral s jedním kolegou z branže. Zásadní změnou je, že dnes, na rozdíl od doby před 15 až 20 lety, zdaleka nestačí, že někoho znáte. Reálně se trh profesionalizoval. Osobně vnímám fakt, že se klienti nedohadují...