„Technologická inkubace je klíčovým projektem agentury CzechInvest. Pomáhá startupům intenzivním mentoringem, matchmakingem a dalšími službami. Na jeho konci očekáváme úspěšný startup s hotovým produktem,“ uvedl náměstek ministra průmyslu a obchodu zodpovědný za agenturu CzechInvest Petr Očko.
„Pro každý startup jsme nastavili takzvaný inkubační balíček, který odráží jeho specifické potřeby. Naším hlavním cílem je podpora ve strategických inovačních oblastech, kde má Česká republika největší růstový potenciál nebo strategický zájem,“ doplnil Očko.
V několika posledních měsících se přihlásilo více než čtyři sta startupů do „před-inkubace“ – služby, která připravuje startupy na podání žádosti. První výzva projektu Technologické inkubace byla otevřena od 1. července do 17. srpna 2022. O podporu nakonec požádalo 117 před-inkubovaných startupů, z nichž 103 bylo nakonec vyhodnoceno.
CzechInvest předpokládá vydání rozhodnutí o poskytnutí podpory 38 startupům, a to v oblastech umělé inteligence, kreativních průmyslů, oběhového hospodářství a mobility. Konečné rozhodnutí bude záviset na výsledku kontroly formálních náležitostí, která na rozdíl od jiných programů podpory probíhá až na samém konci hodnocení.
Původně bylo pro první výzvu vyčleněno 98 milionů korun. Částka však byla navýšena na 105 milionů korun, aby bylo možné financovat co nejvíce nadějných projektů.
„Proces hodnocení v první výzvě trval více než čtyři měsíce, což je výrazně déle, než jsme očekávali,“ podotkla náměstkyně pro technologický rozvoj v agentuře CzechInvest Tereza Kubicová. „Pro druhou výzvu, kterou plánujeme otevřít na začátku roku 2023, bychom rádi nasadili rychlejší a efektivnější systém hodnocení přihlášených firem. Věříme, že to potěší zejména společnosti, které v první výzvě neuspěly, ale nyní mohou díky zpětné vazbě od hodnotitelských komisí své projekty vylepšit,“ doplnila.