Zuckerberg odhalil projekty umělé inteligence pro metaverzum
Byznys inovace
Foto: Shutterstock

Zuckerberg odhalil projekty umělé inteligence pro metaverzum

Zakladatel Facebooku, nyní fungujícího pod značkou meta, představil několik ambiciózních projektů umělé inteligence, v nichž popsal AI jako „klíč k odemknutí metaverza“.

28.02.22

Zuckerberg v živě přenášení ukázce vytvořil základní virtuální svět (včetně ostrova, stromů a pláže) pomocí funkce AI Builder Bot. Z dalších zajímavých novinek stojí za zmínku plán vytvořit univerzální překladač, který by měl zlepšit komunikaci uživatelů, kteří nehovoří stejnou řečí. „Schopnost komunikovat s kýmkoli v jakémkoli jazyce je superschopnost, o které lidstvo vždy snilo,“ prohlásil Zuckerberg.

Builder Bot byl součástí projektu CAIRaoke, jeho cílem bylo zlepšit asistenty umělé inteligence a umožnit umělé inteligenci vidět svět z naší perspektivy, když lidé vstupují do virtuální reality pomocí headsetů nebo brýlí. Zuckerberg také slíbil, že systémy umělé inteligence, které řídí virtuální světy Meta, zachovají soukromí a budou transparentní a odpovědné. Facebook investuje do umělé inteligence (AI) už celých 10 let a za šéfa pro AI má jednoho z předních světových odborníků, Yanna LeCuna. Společnost v lednu oznámila, že postavila nový superpočítač s umělou inteligencí, který má být po dokončení v polovině roku nejrychlejší na světě. 

Facebook změnil v říjnu loňského roku svůj název na Meta, krok následoval po veřejných odhaleních ze zákulisí Facebooku informátorkou Frances Haugenovou. V té době Zuckerberg hovořil o metaverzu, virtuálním prostoru dostupném prostřednictvím VR headsetů, jako je Meta Quest (dříve Oculus), kde uživatelé mohou pracovat, hrát si a chatovat. 

Meta plánuje v Evropě najmout 10 000 lidí, kteří budou na projektu nové virtuální reality pracovat. Kolem potenciálu metaverza se strhl velký humbuk. Kritici se však ptají, zda by velké korporace vůbec měly mít možnost ovládnout vytváření takových světů a zda v nich budou uživatelé v bezpečí. 

Jeden z prvních investorů Facebooku, Roger McNamee, řekl BBC News, že by společnosti mělo být zabráněno ve vytváření „dystopického“ metaverza, protože ani vlastní sociální síť nedokázala udržet uživatelská data soukromá a nevyhnula se dezinformacím a projevům nenávisti. Technologický ředitel společnosti Meta Andrew Bosworth připustil, že moderování metaverza bude mnohem těžší než stávající digitální platformy, zejména s ohledem na jeho dlouhodobý cíl, aby ve stejném prostoru interagovalo mnoho firem. Slíbil ale, že umožní uživatelům zážitky ovládat a kontrolovat. 

Některé ženy se na platformě Meta VR Horizon Worlds cítily být obtěžovány, takže společnost narychlo zavedla funkci nazvanou Personal Boundary, která má chránit avatary před „nechtěnými interakcemi“.

 

ZDROJ

Související

Potřebujete mluvit se zemřelým blízkým? Díky metaverse už je to možné

V roce 2017 byla otci Artura Sychova diagnostikována agresivní forma rakoviny a lékaři mu dávali jen několik let života. Zpráva o otcově nemoci Sychova zdrtila. „Zasáhlo mě, že čas, který s ním mám, už je tak omezený,“ řekl magazínu Vice. Sychovovy děti byly ještě velmi malé a jejich otce bolelo...


Do roku 2050 bude mít většina domácností humanoidního robota, říká Musk

Musk se s tazatelem shoduje, že přibližně do roku 2050 bude mít většina domácností svého robota, ačkoli hlavním kamenem úrazu zůstává zdokonalování umělé inteligence (AI). V obsáhlém rozhovoru se generální ředitel společnosti Tesla dotýká i své práce ve společnostech SpaceX, Neuralink a The Boring...


Dosud největší systém na rozpoznávání obličejů v EU čelí kritice

Tento návrh je součástí širších plánů na "modernizaci" policejní práce v celé Evropě. Podrobnosti mezinárodní dohody nazvané Prüm byly poprvé oznámeny v prosinci roku 2021. Kritika ze strany evropských regulátorů dat nicméně v posledních týdnech zesílila, protože pochopili plný dopad těchto plánů....